Postępy w projekcie onkologicznym Selvity z H3 Biomedicine

Przygotowująca się do przejścia na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych innowacyjna firma biotechnologiczna Selvita osiągnęła pierwszy kamień milowy w strategicznym projekcie realizowanym z amerykańską firmą biotechnologiczną H3 Biomedicine, specjalizującą się w odkrywaniu i rozwijaniu celowanych terapii onkologicznych.

Zawarta z H3 Biomedicine we wrześniu ubiegłego roku umowa zagwarantowała Selvicie przychody na poziomie 5,8 mln zł w latach 2013-2015 oraz potencjalnie wielokrotnie wyższe świadczenia z tytułu zrealizowania określonych etapów prac (kamieni milowych) w rozwoju wspólnego projektu - platformy inhibitorów kinaz.

Selvita i H3 oczekują, że w wyniku kontynuacji badań, pierwszą cząsteczkę będą w stanie wprowadzić w fazę badań przedklinicznych w 2015 r., a w etap badań klinicznych rok później - podano w komunikacie prasowym przekazanym przez współpracujące firmy.

- Współpraca z Selvitą pozwoliła nam zweryfikować potencjalne cele terapeutyczne i hipotezy badawcze oparte na genetycznych zmianach w nowotworach. Rozwijamy związki chemiczne zdolne do modulacji aktywności mechanizmów biologicznych odgrywających rolę w procesach nowotworowych - komentuje Markus Warmuth, prezes zarządu H3 Biomedicine.

- Tak szybkie postępy i osiągnięcie przełomowego momentu we współpracy z H3 Biomedicine, bazuje na wcześniejszych sukcesach zespołu naukowego w ramach programów SEL24 - dualnego inhibitora kinaz PIM/FLT3 i SEL120 - selektywnego inhibitora CDK8. Dzięki temu możemy mieć dziś nadzieję, że pierwsze cząsteczki będące efektem tej współpracy, trafią do badań klinicznych już w 2016 r. - mówi Krzysztof Brzózka, wiceprezes zarządu i dyrektor naukowy Selvita.

Inhibitory kinaz należą do najszybciej rozwijających się kategorii leków onkologicznych. Stanowią jednocześnie najbardziej popularną klasę nowo rejestrowanych leków. Statystycznie inhibitory kinaz będące w pierwszej fazie badań klinicznych mają 47 proc. szans na wejście na rynek (przy średniej dla leków onkologicznych na poziomie 18 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH