Postępy w projekcie onkologicznym Selvity z H3 Biomedicine

Przygotowująca się do przejścia na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych innowacyjna firma biotechnologiczna Selvita osiągnęła pierwszy kamień milowy w strategicznym projekcie realizowanym z amerykańską firmą biotechnologiczną H3 Biomedicine, specjalizującą się w odkrywaniu i rozwijaniu celowanych terapii onkologicznych.

Zawarta z H3 Biomedicine we wrześniu ubiegłego roku umowa zagwarantowała Selvicie przychody na poziomie 5,8 mln zł w latach 2013-2015 oraz potencjalnie wielokrotnie wyższe świadczenia z tytułu zrealizowania określonych etapów prac (kamieni milowych) w rozwoju wspólnego projektu - platformy inhibitorów kinaz.

Selvita i H3 oczekują, że w wyniku kontynuacji badań, pierwszą cząsteczkę będą w stanie wprowadzić w fazę badań przedklinicznych w 2015 r., a w etap badań klinicznych rok później - podano w komunikacie prasowym przekazanym przez współpracujące firmy.

- Współpraca z Selvitą pozwoliła nam zweryfikować potencjalne cele terapeutyczne i hipotezy badawcze oparte na genetycznych zmianach w nowotworach. Rozwijamy związki chemiczne zdolne do modulacji aktywności mechanizmów biologicznych odgrywających rolę w procesach nowotworowych - komentuje Markus Warmuth, prezes zarządu H3 Biomedicine.

- Tak szybkie postępy i osiągnięcie przełomowego momentu we współpracy z H3 Biomedicine, bazuje na wcześniejszych sukcesach zespołu naukowego w ramach programów SEL24 - dualnego inhibitora kinaz PIM/FLT3 i SEL120 - selektywnego inhibitora CDK8. Dzięki temu możemy mieć dziś nadzieję, że pierwsze cząsteczki będące efektem tej współpracy, trafią do badań klinicznych już w 2016 r. - mówi Krzysztof Brzózka, wiceprezes zarządu i dyrektor naukowy Selvita.

Inhibitory kinaz należą do najszybciej rozwijających się kategorii leków onkologicznych. Stanowią jednocześnie najbardziej popularną klasę nowo rejestrowanych leków. Statystycznie inhibitory kinaz będące w pierwszej fazie badań klinicznych mają 47 proc. szans na wejście na rynek (przy średniej dla leków onkologicznych na poziomie 18 proc.).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH