Ponad 22 mln zł dla naukowców w programie TANGO W przypadku zakwalifikowania projektu do realizacji fazy badawczej (B+R) wymagane będzie wniesienie przez przedsiębiorcę zainteresowanego wynikami prac wkładu własnego w wysokości minimum 15 proc. wartości wsparcia otrzymanego na zadania badawcze. Fot. Fotolia

Ponad 22 mln zł otrzymają naukowcy na realizację badań i współpracę z przedsiębiorcami w programie TANGO. Dofinansowanie będzie przeznaczone m.in. na ubiór ochronny dla noworodków i badania nad innowacyjnym testem do wykrywania zakażeń gronkowcem wśród kobiet ciężarnych.

TANGO to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), mające na celu ułatwienie jednostkom naukowym wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami.

W drugiej edycji konkursu dofinansowanie w wysokości prawie 22 mln zł otrzyma 26 najlepszych spośród 119 zgłoszonych projektów.

- W rozstrzygniętym II konkursie programu dofinansowanie otrzymają m.in. prace nad systemem monitorowania poziomu bezpieczeństwa w kopalniach, nowatorskimi rozwiązaniami inżynierii lotniczej i kosmicznej, badania nad innowacyjnym testem do wykrywania zakażeń gronkowcem wśród kobiet ciężarnych oraz nowatorską technologią oczyszczania środowisk wodnych. Wszystkie wyłonione projekty to doskonały przykład na to, jak ważna dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski jest nauka - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wsparcie zostanie przeznaczone także m.in. na nowatorską technologię oczyszczania środowisk wodnych; nowoczesny ubiór ochronny dla noworodków urodzonych przedwcześnie.

- Chcąc wzmacniać konkurencyjność naszej gospodarki, musimy stawiać nie tylko na jakość prowadzonych badań, ale także na efektywność transferu wiedzy z nauki do przemysłu. Możliwość weryfikacji potencjału rynkowego na wczesnym etapie badań to często czynnik decydujący o sukcesie nowej technologii, produktu czy usługi w przyszłości - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

Dodał, że w konkursie TANGO wyłaniane  najlepsze, ambitne projekty naukowe, a NCBR wspólnie z NCN dąży do jak najbardziej efektywnego wspierania, a zarazem wykorzystania potencjału polskiej nauki.

Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Zbigniew Błocki zauważa, że TANGO to wyjątkowy program grantowy pozwalający na przeprowadzenie pełnego procesu badawczego, od etapu badań podstawowych, przez prace stosowane, z perspektywą faktycznego wdrożenia technologii w przemyśle.

- Nagrodzone projekty pokazują, że prawdziwie innowacyjna gospodarka ma swoje korzenie w nauce, w badaniach, które często wcale nie są prowadzone z myślą o komercyjnym zastosowaniu, ale przez rozwijanie naszej wiedzy stwarzają nieznane dotąd możliwości - mówi dyrektor NCN.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH