Polskie konsorcjum poszuka nowych cząsteczek przeciwnowotworowych Poszukiwania polegają na wykorzystniu róźnic w funkcjonowaniu telomerów w komórkach normalnych i nowotworowych. Fot. archiwum RZ

Poszukiwanie leków na raka w oparciu o nowe cele molekularne to cele projektu kierowanego przez prof. Macieja Bagińskiego z Politechniki Gdańskiej. Na ten cel naukowcy otrzymali dofinansowanie z NCBiR w wysokości 19,6 mln zł.

Trzy drogi, które mają doprowadzić do znalezienia nowych cząsteczek przeciwnowotworowych, zaproponowali naukowcy, którzy pod kierunkiem prof. Macieja Bagińskiego z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej rozpoczną badania w ramach programu STRATEGMED.

Na badania naukowcy otrzymali dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 19,6 mln zł. O badaniach poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele biura prasowego politechniki.

- Proponujemy rozwijanie istniejących lub poszukiwanie nowych związków, które mogłyby być potencjalnymi lekami przeciwnowotworowymi. Nie chcemy stawiać na jedną kartę, dlatego przymierzamy się do pracy na pięciu grupach związków. Opracowaliśmy trzy drogi działania, które mają doprowadzić do zaburzenia funkcji telomerów - mówi prof. Maciej Bagiński.

Na końcu każdego chromosomu znajduje się telomer (kompleks białek z telomerowym DNA), który chroni chromosom przed uszkodzeniem i zapewnia mu właściwe funkcjonowanie podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Funkcjonowanie telomerów w komórkach normalnych i nowotworowych jest trochę inne. Pomysł projektu opiera się na tym, by owe różnice wykorzystać.

Naukowcy chcą uderzyć bezpośrednio w DNA, by zablokować dostęp białek telomerowych. - Po pierwsze, oprzemy się między innymi na związkach, które powstały na Politechnice Gdańskiej, a które mają specyficzny sposób wiązania do telomerowego DNA. Po drugie, zamierzamy wykorzystać telomerazę, której aktywność jest zwiększona w komórkach nowotworowych. W tym przypadku będziemy posiłkować się modelowaniem komputerowym. Trzeci pomysł to jest zaburzanie oddziaływania białko - białko w obszarze telomerów. Tego ostatniego podejścia jeszcze nikt na świecie nie proponował - wylicza kierownik projektu.

Celem konsorcjantów jest więc poszukiwanie leków na raka w oparciu o nowe cele molekularne.

Realizacja projektu potrwa trzy lata. To za mało, by stworzyć kompletny lek. Jednak, zgodnie z założeniem programu STRATEGMED, prace naukowców powinny zakończyć się aplikacją. W przypadku leków powinno to być przynajmniej zgłoszenie patentowe.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH