Polskie badaczki otrzymały stypendia L’Oréal-UNESCO Aż trzy spośród sześciu nagrodzonych badaczek reprezentowały medycynę i biotechnologię. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Sześć polskich badaczek otrzymało w środę stypendia L’Oréal-UNESCO dla kobiet w nauce. Stypendystki reprezentują szeroki wachlarz dziedzin naukowych, od chemii, poprzez matematykę i biotechnologię aż po psychologię - powiedziała szefowa jury, prof. Ewa Łojkowska.

Nagrody wręczono po raz 17. Roczne stypendia przyznawane w ramach programu "Dla Kobiet i Nauki" stanowią nagrodę za dotychczasowy wkład badaczek w rozwój nauki oraz pasję i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Stypendia są przyznawane corocznie w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej oraz magisterskiej.

Aż trzy spośród sześciu nagrodzonych badaczek reprezentowały medycynę i biotechnologię. Laureatkami tegorocznego stypendium w kategorii habilitacyjnej została m.in. dr Marta Mańczuk z Pracowni Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Wysokość stypendium w tej kategorii wynosi 35 tys. zł.

Stypendium w wysokości 30 tys. zł w kategorii doktoranckiej dostały otrzymała m.in. Monika Riegel z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

Z kolei laureatką stypendium w kategorii magistranckiej została Anna Konturek-Cieśla, studentka kierunku biotechnologia molekularna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Otrzyma ona 20 tys. zł.

Wszystkie stypendystki programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki otrzymują także stypendia konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki którym promują swoje osiągnięcia na międzynarodowych konferencjach naukowych. Wyróżnione badaczki są także aktywnymi propagatorkami idei zaangażowania kobiet w badania naukowe wśród szerokiej opinii publicznej i w mediach.

- Różnorodne projekty, które zdecydowaliśmy się wyróżnić łączy niezwykle wysoki poziom merytoryczny oraz możliwość ich praktycznego zastosowania - podkreśliła prof. Ewa Łojkowska.

- Z roku na rok nagroda zdobywa coraz większy prestiż w środowisku naukowym - powiedziała Barbara Stępień z L'Oréal, jedna z organizatorek konkursu stypendialnego. - Nasze laureatki otrzymują później również inne nagrody - co potwierdza, że nasz wybór był merytorycznie jak najbardziej uzasadniony - dodała.

Podczas ceremonii wręczenia stypendiów ogłoszono również uruchomienie platformy online "Akademia For Women in Science".

- Jest to platforma międzynarodowa, czyli wirtualne miejsce spotkań wszystkich pań, które dostały nagrodę" - powiedziała Barbara Stępień. - Bardzo często pracują one nad bardzo podobnymi rzeczami, więc platforma stwarza dla nich m.in. możliwość wymiany doświadczeń naukowych i promowania swoich osiągnięć - mówiła.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH