Polska służba zdrowia znalazła się na 26. miejscu w opublikowanym w poniedziałek (28 września)w Brukseli rankingu Euro Health Consumer Index, badającego jakość systemów opieki zdrowotnej 33 europejskich krajów. Wynik ten oznacza, że przez rok, od ostatniego badania, sytuacja nie poprawiła się znacząco.

Autorzy rankingu piszą o stabilnym wyniku Polski, gdyż Polska otrzymała 565 punktów na 1000 możliwych, ale jest to zaledwie o 54 punkty więcej niż w roku ubiegłym.

Polski wynik nie jest zbyt zadowalający. Dobrze oceniono jedynie przestrzeganie praw pacjentów oraz niektóre aspekty funkcjonowania publicznej służby zdrowia, takie jak okresowe szczepienia dzieci oraz usługi stomatologiczne, na które przysługuje refundacja.

Pomimo słabej oceny ogólnej, Polska na tle innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie sytuacja się pogarsza, wypada nieźle.

Jak podkreślił dr Arne Bjoernberg, odpowiedzialny za przygotowanie rankingu Euro Health Consumer Index, Polska, choć wolno, to pnie się w górę, ale powinna rozwiązać problem zarządzania w służbie zdrowia oraz niskich płac lekarzy pracujących w szpitalach. Prowadzi to bowiem do powstawania dużej liczby prywatnych praktyk i skutkuje niską wydajnością oraz niskim poziomem kapitału ludzkiego w publicznej służbie zdrowia.

W tegorocznym rankingu Polska wyprzedziła m.in. Litwę, Słowację i Maltę. Poza nimi gorsze od Polski są: Albania, Rumunia, Bułgaria i Łotwa.

Najlepsze wyniki, podobnie jak w zeszłym roku, uzyskała Holandia, następnie Dania, Islandia (debiutująca w rankingu), Austria, Szwecja i Niemcy.

Doroczny ranking opracował specjalizujący się w kwestiach opieki zdrowotnej i praw pacjentów brukselski ośrodek analityczny Health Consumer Powerhouse. Uwzględnia on sześć najważniejszych dla pacjentów obszarów - prawa pacjenta i dostęp do informacji, czas oczekiwania na zabiegi, wyniki leczenia, zakres usług świadczonych przez system opieki zdrowotnej, dostęp do leków oraz stopień zinformatyzowania służby zdrowia (e-health).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH