Polscy naukowcy chcą znaleźć związki przeciwbakteryjne, które umożliwią stworzenie skuteczniejszych antybiotyków. Będą używali technik modelowania komputerowego i współpracowali z trzema instytucjami zagranicznymi. Uniwersytet Kalifornijski w San Diego i Scuola Normale Superiore w Pizie pomogą w rozwijaniu komputerowych technik projektowania, a Uniwersytet w Wirginii w przeprowadzeniu doświadczeń.

Nad projektem będzie pracował zespół dr Joanny Trylskiej z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pieniądze na badania i utworzenie zespołu badawczego - niemal 2 mln złotych - przyznała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, w ramach programu „Team“.

– Fundusze umożliwią opracowanie i wstępne przetestowanie doświadczalne nowych związków przeciwbakteryjnych, z których być może powstaną antybiotyki. Mają być one skuteczniejsze niż dotąd i utrudniać szybkie uodpornienie się bakterii na ten rodzaj leków – doktor Trylska.

W 1991 roku wynaleziono jednak peptydowy kwas nukleinowy - PNA, który jest sztucznym związkiem o strukturze podobnej do DNA. Dzięki temu segmenty PNA mogą się wiązać z nicią DNA lub RNA.

Jak tłumaczy dr Trylska, PNA może wybiórczo zablokować niektóre geny zawarte w DNA, niejako je „zaślepiając“. Poza tym, PNA nie jest rozkładany przez enzymy, które działają na kwasy nukleinowe. W rezultacie PNA może dotrzeć do celu, zanim zostanie zniszczony przez enzymy bakteryjne. Dlatego nowe związki przeciwbakteryjne, nad którym będzie pracował zespół dr Trylskiej, będą oparte właśnie na PNA.

– Antybiotyk zawierający nowy związek, wnikając do organizmu człowieka wyszuka bakterie, zwiąże się z RNA zawartym w jej rybosomie i zablokuje jego działanie. Dzięki temu bakteria zginie – zapowiada badaczka.

Zastrzega przy tym, że w badaniach doświadczalnych nie wszystko da się zaobserwować, a w dodatku eksperymenty są często kosztowne i trudne w przygotowaniu. Dlatego naukowcy od lat korzystają z pomocy komputerów.

Jak wyjaśnia dr Trylska, modelowanie molekularne polega na zbudowaniu komputerowego modelu badanych związków i przeprowadzeniu symulacji. Komputer oblicza, jakie siły działają na poszczególne cząstki, a równocześnie przesuwa je, zapamiętując ich położenie w danej chwili. Dzięki modelowaniu można szybciej zaprojektować nowe związki, które mogą później stać się podstawą leków.

Polscy naukowcy będą współpracowali z trzema instytucjami zagranicznymi. Uniwersytet Kalifornijski w San Diego i Scuola Normale Superiore w Pizie pomogą w rozwijaniu komputerowych technik projektowania, a Uniwersytet w Wirginii w przeprowadzeniu doświadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH