Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej (LIB) Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej pracują nad unowocześnieniem stentów wieńcowych stosowanych u osób z chorobami układu krążenia - poinformował PAP dr Tomasz Ciach z LIB.

Jak wyjaśnił, zastosowane w stentach polimery nowej generacji - wydzielające leki i zbliżone budową do naturalnej wyściółki naczynia krwionośnego - zminimalizują prawdopodobieństwo ponownego zarośnięcia naczynia w miejscu założenia stentu wieńcowego i powrotu chorego do szpitala.

Tomasz Ciach podkreśla, że komplikacje sercowo-naczyniowe, których przyczyną jest zwężenie naczyń krwionośnych mięśnia sercowego, są „głównym zabójcą” rozwiniętych społeczeństw. Najpopularniejszą obecnie metodą leczenia tego schorzenia, jest implantacja stentu w miejscu zwężenia naczynia.

Naukowiec przypomina, że od kilku lat na polskim rynku są dostępne stenty wieńcowe wydzielające leki, które pomagają w leczeniu choroby wieńcowej, czyli zapadaniu się ścianek tętnic. Zespół z warszawskiego LIB pracuje nad ich unowocześnieniem.

Stent przypomina trochę sprężynkę od długopisu. W momencie założenia jest osadzony na balonie umieszczonym na końcu długiej rurki, którą wprowadza się przez tętnicę. Kiedy stent znajduje się w miejscu zwężenia balon jest napełniany solą fizjologiczną pod ciśnieniem, co powoduje rozprężenie sprężynki i poszerzenie zwężonego naczynia krwionośnego. Dzięki temu poprawia się ukrwienie serca - wyjaśnia dr Ciach.

Dodaje, że u ok. 20 proc. pacjentów dochodzi jednak do zjawiska restenozy, czyli ponownego zarośnięcia naczynia w miejscu założenia „gołego”, stalowego stentu.

By temu zapobiegać - wyjaśnia naukowiec - stent jest pokrywany warstwą polimeru, wydzielającą lek uniemożliwiający ponowne zarastanie miejsca, w którym stent był wszczepiony. Najczęściej są to leki stosowane przy chorobach nowotworowych, które blokują podziały komórkowe.

- Polimery stosowane do wydzielania leków powinny ulegać biodegradacji w organizmie, czyli powoli rozpuszczać się w płynach ustrojowych. Niestety produkty rozkładu polimerów stosowanych dotychczas jako nośniki leków, silnie drażnią otaczającą tkankę. W przypadku stentu umieszczonego w tętnicy sercowej może to powodować proces zapalny i mieć fatalne skutki dla pacjenta - opisuje Tomasz Ciach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH