Polscy naukowcy: nowa metoda wykrywania przeciwciał

Spektroskopia ramanowska może wykrywać przeciwciała we krwi chorych ludzi. Umożliwiające to płytki laboratoryjne wynaleźli naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Spektroskopię ramanowska używano dotąd np. do mierzenia poziomu zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie. Uczeni z Warszawy liczą, że dzięki ich pracy, technika wzmacnianej powierzchniowo spektroskopii ramanowskiej (SERS), znajdzie zastosowanie w medycynie. - Brak podłoży o odpowiedniej nanostrukturze od trzech dekad uniemożliwiał stosowanie SERS w medycynie. Nam udało się tę przeszkodę wreszcie pokonać - poinformował prof. Robert Hołyst z IChF PAN. 

- Jako metoda analizy, wzmacniana powierzchniowo spektroskopia ramanowska jest wyjątkowo atrakcyjna, ponieważ pierwotny sygnał zostaje potężnie wzmocniony, zazwyczaj od miliona do miliarda razy. Tak wysoka czułość metody pozwala wykrywać nawet pojedyncze cząsteczki chemiczne - podkreślił dr Antoni W. Szafrański z biura prasowego IChF PAN.

- Analizując widmo światła, emitowanego z naświetlonej odpowiednim laserem próbki będzie można określić, które peptydy i w jaki sposób ulegają zmianie. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne wykrywanie kilku rodzajów przeciwciał - tłumaczyła dr Agnieszka Michota-Kamińska z IChF PAN. Dodała, że możliwa będzie produkcja płytek przystosowanych do wykrywania konkretnych rodzajów przeciwciał.|

Naukowcy zapewniają, że płytki przez nich wynalezione są nie tylko skuteczne, ale też trwałe i niedrogie (koszt jednej szacowany jest na około 5 euro). - Podłoża dotychczas dostępne na rynku wymagały wyjątkowo ostrożnego traktowania. Trzeba je było przechowywać w atmosferze azotu, nie wolno było dotykać, a mimo to po rozpakowaniu traciły zdolność wzmacniania w ciągu zaledwie godzin. Nasze podłoża można włożyć na kilka miesięcy do zwykłej szuflady i nadal będą nadawały się do użycia - podkreśliła dr Michota-Kamińska.

Tłumaczyła ponadto, że płytki zaprojektowane w IChF nadają się do wielokrotnego użytku. Po wykorzystaniu, np. w szpitalnym laboratorium, będzie można je zwrócić do producenta. - My je oczyścimy i zregenerujemy - powiedziała.

Pięcioletni grant na lata 2007-2013 pod nazwą "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe" przyznano siedmiu polskim instytucjom naukowym. Jest on koordynowany przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk i ma wartość ponad 73 mln złotych. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównymi uczestnikami grantu są: Instytut Fizyki PAN (26 mln zł), Instytut Chemii Fizycznej PAN (20 mln zł) i Instytut Wysokich Ciśnień PAN (19 mln zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH