Europejczycy z północy są bogatsi i zdrowsi, żyją w dobrej kondycji nawet w starszym wieku dzięki wydłużonej pracy zawodowej - wykazują wyniki badań unijnych nad stanem zdrowia i starzeniem się ludności.

Sfinansowane ze środków Unii Europejskiej badanie SHARE oparte jest na danych dotyczących zdrowia i statusu socjoekonomicznego 40.000 osób powyżej 50. roku życia. Prowadzono je w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i Izraelu.

Badania SHARE wykazują, że ludzie o wyższych kwalifikacjach odchodzą później na emeryturę, co jest praktyką krajów nordyckich. Okazuje się też, że poziom satysfakcji z pracy ma wpływ na stan zdrowia mieszkańców tych północnoeuropejskich krajów.

- Mając na względzie starzenie się ludności, należy zachęcać ludzi, aby pracowali dłużej, ponieważ skoro mają żyć dłużej, należy przesunąć w górę granice aktywności zawodowej - oświadczył koordynator zleconych przez UE badań, profesor Axel Boersch-Supan.

Autorzy badań formułują wniosek, że ludzie mieszkający w krajach skandynawskich później odchodzą na emeryturę niż w innych krajach Unii i czynią to w dobrym zdrowiu dzięki utrzymywanej aktywności zawodowej.

Ponadto Europejczycy z północy częściej twierdzą, że są zadowoleni z życia, niż Europejczycy z południa, którzy są nastawieni bardziej pesymistycznie. To ostatnie dotyczy zwłaszcza Hiszpanów i Niemców.

- Stwierdzamy, że ludzie, którzy wcześnie odchodzą na emeryturę, wydają się zadowoleni, ale po dwu latach zaczyna się u nich obserwować pogarszanie się stanu zdrowia i narastanie niezadowolenia, co wiąże się z utratą ich więzi społecznych, wynikającą z braku kontaktów z dawnym środowiskiem pracy - konkludują autorzy badań SHARE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH