Polimerowe mikrosfery pozwolą odzyskać wzrok?

Polimerowe mikrosfery z dołączonymi do ich powierzchni komórkami macierzystymi, umieszczone w miejscu uszkodzonych komórek narządu wzroku, pozwalają na ich pełną regenerację.

Teoretycznie, po zastosowaniu leczniczych mikrosfer, osoba cierpiąca na częściowy zanik wzroku, powinna ponownie odzyskać jego sprawność –  donosi Chemistry World.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej AMD (ang. age-related macular degeneration) jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób w podeszłym wieku, w krajach rozwiniętych. Wczesnym objawem tej przypadłości jest pojawienie się ciemnej plamy w centralnej części pola widzenia.

Naukowcy z University of Southampton (Wielka Brytania), wykorzystując najnowsze osiągnięcia chemii materiałowej opracowali metodę syntezy polimerowych mikrosfer, do powierzchni których doczepiono komórki macierzyste, czyli niewyspecjalizowane komórki, które mogą przekształcić się w każdy rodzaj komórki żywego organizmu.

Mikrosfery wytworzone zostały z dwóch typów polimerów: PLLA oraz PLGA. W zależności od stosunku jednej substancji do drugiej, podczas syntezy powstają mikrosfery o różnym kształcie i wielkości. Gdy w składzie przeważa PLGA, mikroskopijne kulki są małe, a ich powierzchnia jest idealnie gładka. W sytuacji, odwrotnej (więcej PLLA), mikrosfery powstają większe, o nierównej powierzchni.

Podczas przeprowadzonych testów in vitro okazało się, iż większe mikrosfery znacznie lepiej łączą się z komórkami stanowiącymi model komórek tworzących siatkówkę oka.

Znając powyższe wyniki badań, naukowcy rozpoczęli prace eksperymentalne nad procedurą, która umożliwi w przyszłości bezpieczne wprowadzanie do ludzkiego oka mikrosfer opłaszczonych komórkami macierzystymi. Zadaniem tych ostatnich, będzie przekształcenie się w dojrzałe i w pełni funkcjonalne komórki ludzkiego oka, które zastąpią uszkodzone części tkanki narządu wzroku.

Według naukowców, choć prace są w początkowej fazie, to jednak w niedługiej przyszłości planowane są już badania na żywych organizmach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH