Polacy opracowali innowacyjne implanty do regeneracji nerwów obwodowych Sama technologia wytworzenia implantów jest prosta, ale także innowacyjna Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Innowacyjne implanty do regeneracji nerwów obwodowych przerwanych np. w wyniku wypadku opracowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Implanty w postaci rurek polimerowych mają wspomagać odbudowę nerwów np. przedramienia, co pozwoli na przywrócenie funkcji motorycznych i czuciowych dłoni.

Autorami nowatorskiego rozwiązania są naukowcy z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej PŁ. - Nasze implanty przeszły już badania na zwierzętach (szczurach), które potwierdziły ich dużą skuteczność we wspomaganiu odbudowy uszkodzonych nerwów obwodowych. Mamy nadzieję, że za kilka lat, po przejściu badań klinicznych, trafią na rynek - wyjaśnił PAP współtwórca wynalazku dr Radosław Wach.

Rozwiązanie, nad którym pracują łódzcy naukowcy, dotyczy regeneracji nerwów peryferyjnego układu obwodowego, np. po urazie w wyniku wypadku. - Uszkodzenia nerwów zwykle powodowane są wypadkami, niektóre związane są z chorobami. Chodzi o to, żeby wspomóc naturalną regenerację nerwów - wyjaśnił dr Wach, który po uzyskaniu doktoratu w Japonii, pracował m.in. w Japońskiej Agencji Energii Atomowej i na Uniwersytecie Tokijskim.

Przerwane nerwy np. przedramienia łączy się ze sobą chirurgicznie poprzez zszycie ich końcówek, rokowania w takim przypadku są dobre. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy następuje ubytek części nerwu. Wtedy należy zastosować implant, który połączy jego końce - może to być implant naturalny, w postaci przeszczepu nerwu z innej części ciała, bądź sztuczny, wyprodukowany w laboratorium.

Łódzcy naukowcy zaprojektowali implanty w postaci rurek wykonanych z mieszaniny biodegradowalnych polimerów syntetycznych, na bazie poliestrów i poliwęglanów.

- Rurki do regeneracji nerwów są to niewielkie, o średnicy kilku milimetrów, konstrukcje polimerowe. Elastyczne, przypominające przewód, pusty w środku, gdyż przestrzeń w ich wnętrzu musi zapewnić miejsce, w którym nerw będzie się odbudowywał i znajdzie połączenie z drugą, przerwaną końcówką - wyjaśnił naukowiec.

Jego zdaniem jednym z najbardziej innowacyjnych punktów polskiego rozwiązania jest zastosowanie odpowiedniej mieszaniny polimerów, które po regeneracji nerwów ulegną biodegradacji. - Za ich pomocą jesteśmy w stanie ukierunkować nerw podczas samodzielnej odbudowy ubytku. Dodatkowo po spełnieniu swojej funkcji rurki ulegną biodegradacji, czyli rozpuszczą się w organizmie - podkreślił. Dzięki temu po regeneracji nerwu nie będzie konieczna powtórna operacja związana z usunięciem implantu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH