Badania naukowe wskazują, iż z plastików wykonanych z polichlorku winylu, popularnie zwanych PCV, wraz ze starzeniem się materiału wydostają się cząsteczki silnie toksycznego plastyfikatora, czyli substancji chemicznej dodanej podczas produkcji plastiku, nadającej materiałowi elastyczność i plastyczność.

Najczęściej stosowanym plastyfikatorem przy produkcji polichlorku winylu jest DEHP – ang. di(2-ethylhexyl)phthalate – związek chemiczny należący do grupy ftalanów. Substancja została zakwalifikowana przez odpowiednie komisje Unii Europejskiej, jako związek zanieczyszczający środowisko, a jego stężenie w naszym otoczeniu np. w wodzie, nie powinno przekraczać 1,3 mikrograma na litr.

Problem z DEHP polega na tym, iż związek ten nie jest trwale wiązany w strukturze polimeru, a jedynie zamykany „mechanicznie” w sieci włókien tworzących plastik, przez co możliwe jest łatwe wydostanie się tej szkodliwej substancji z polimerowego materiału. Dodatkowo, sytuacja jest komplikowana przez dużą zdolność DEHP do łączenia się z różnego rodzaju tłuszczami, co przyczynia się do jeszcze większej ucieczki plastyfikatora ze struktur PCV.

Gdy DEHP związany z tłuszczami trafi do środowiska naturalnego, włączany jest do łańcucha pokarmowego i w ten sposób, pośrednio lub też bezpośrednio (np. wraz z mlekiem matki) trafia do organizmu człowieka, gdzie jest metabolizowany w szereg różnych substancji w tym MEHP (ang. mono-ethylhexyl phthalate), który uszkadza cząsteczki DNA w spermie.

Badania naukowe potwierdziły toksyczność DEHP oraz pochodnych – obecność tych substancji w organizmie żywym może skutkować poważnymi zaburzeniami metabolicznymi, między innymi zahamowaniem produkcji testosteronu w organizmie płodu, co skutkuje zaburzeniami w rozwoju płciowym.

Ze względu na toksyczność DEHP oraz jego pochodnych (m. in. MEHP - ang. mono-ethylhexyl phthalate), stosowanie tej substancji zostało zakazane w produktach wykonanych z plastiku, które mogą mieć długotrwały kontakt z buzią dziecka (zakaz w USA, w stanie Kalifornia wchodzi w życie w 2009 roku, a podobny już istnieje w Unii Europejskiej). Jednocześnie środowisko medyczne zachęca producentów materiałów medycznych wykonanych z PCV z dodatkiem DEHP, jako plastyfikatora, do poinformowania na opakowaniu, iż produkty zawierają ftalany oraz konsekwentnej zmianie technologii produkcyjnych w kierunku użycia materiałów o mniejszej szkodliwości dla zdrowia człowieka

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH