Partnerstwo dla innowacji w medycynie i biotechnologii FOT. United Soybean Board/Flickr.com (CC BY 2.0)

W Gdańsku powołano partnerstwo dla innowacji, Gdansk Life Sciences Center. Jego celem jest wspieranie rozwoju i komercjalizacji projektów badawczych z biotechnologii, medycyny i profilaktyki zdrowia.

Partnerstwo "Gdansk Life Sciences Center" zainaugurowało działalność w czwartek (25 czerwca) w Gdańsku w czasie konferencji pt. "Droga od innowacji do komercjalizacji - Horyzont 2020" w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Intencją partnerów przedsięwzięcia czyli Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i firmy Polpharma jest rozwój projektów badawczych przeznaczonych do komercjalizacji przez polskie przedsiębiorstwa, w oparciu o partnerstwa rozwojowe z ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie.

Podano, że "Gdansk Life Sciences Centre" ma doradzać i pomagać autorom innowacyjnych pomysłów (z uczelni i instytutów badawczych) w pozyskiwaniu partnerów oraz źródeł finansowania. Polpharma ma bezpłatnie udostępniać też swoje laboratoria, w których możliwe będzie realizowanie pomysłu.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i główna inicjatorka przedsięwzięcia, Teresa Kamińska zapewniła, że celem powołania Centrum jest pomoc w rozwoju jak największej liczby projektów, które będą mogły stać się "realnym biznesem".

- Wykorzystanie istniejącego potencjału naukowego i biznesowego regionu oraz możliwości finansowych i merytorycznych oferowanych np. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydaje się być gwarantem sukcesu tego przedsięwzięcia - dodała.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA., Jerzy Starak nie ma wątpliwości, że "biznes i nauka powinny wspólnie dążyć do zamiany innowacyjnych pomysłów w konkretne rozwiązania, które mogą być wprowadzone na rynek".

- Jako lider polskiego rynku farmaceutycznego działający w sektorze biotechnologii, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem oraz możliwościami naszych laboratoriów, wspomagając wdrożenie projektów, przynoszących realną korzyść społeczeństwu - dodał. Jest przekonany, że zawiązane partnerstwo przyczyni się do podniesienia innowacyjności regionu Pomorza i całej polskiej gospodarki.

Podano, że Centrum jest otwarte na pomysłodawców z uczelni i instytutów badawczych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza. Poinformowano, że w najbliższym czasie na stronie internetowej Gdańskiego Parku Naukowo- Technologicznego ma być ogłoszony pierwszy nabór wniosków. Proces weryfikacji projektów będzie prowadzony przez Radę Naukowo-Biznesową, do której powołano naukowców i przedstawicieli biznesu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH