PAN pomoże badaczom walczyć o granty ERC Biuro ds. doskonałości naukowej PAN zapewnia wszechstronne wsparcie przygotowania i realizacji grantów ERC. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Badacze z dowolnej polski jednostki naukowej, którzy zabiegają o grant z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), mogą zwrócić się o pomoc do biura ds. doskonałości naukowej PAN. Biuro zapewnia wszechstronne wsparcie przygotowania i realizacji grantów ERC.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN, które rozpoczęło swoją działalność 1 kwietnia 2016 roku, oferuje naukowcom ze wszystkich polskich jednostek naukowych wszechstronną pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów ERC, jak również wspiera polskie jednostki badawcze, które planują przyjęcie naukowców z całego świata, jako instytucje goszczące granty ERC - poinformowano w komunikacie PAN.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego gorąco poparło ten pomysł i zaproponowało finansowanie działania biura w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk.

- Dzisiejszą miarą sukcesu naukowego są granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC - European Research Council) realizowane w danej jednostce - podkreśla prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński.

Niestety Polska nie jest liderem jeśli chodzi o liczbę takich zdobytych grantów. W latach 2007-2013 (7. Program Ramowy) do Polski trafiło jedynie 14 z ponad 4,3 tys. dużych grantów przyznanych przez ERC. Po dwóch latach realizacji programu Horyzont 2020 sytuacja nie przedstawia się korzystniej - polskie jednostki naukowe otrzymały zaledwie 6 grantów ERC.

"Utrzymanie tego trendu oznaczałoby, że do końca realizacji H2020 Polska uzyska około 20 grantów ERC, co stanowi mniej niż 0,3 proc. wszystkich grantów ERC, które zostaną przyznane krajom członkowskim UE" - skomentowano w komunikacie PAN.

 Zdaniem przedstawicieli Akademii jedną z przyczyn dramatycznie niskiego udziału polskich naukowców w grantach ERC jest niewystarczające wsparcie administracyjne w procesie pozyskiwania grantów. Problem ten dostrzegło kierownictwo PAN i zaproponowało utworzenie w ramach swojej struktury biura ds. Doskonałości Naukowej wspierającego badaczy przygotowujących aplikacje do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH