Otyłość w dzieciństwie to większe ryzyko chorób w życiu dorosłym Otyłość w dzieciństwie to większe ryzyko chorób w życiu dorosłym. Fot. Archiwum

Otyłość w dzieciństwie niesie za sobą długoterminowe konsekwencje zdrowotne, które rozciągają się na całe dorosłe życie - czytamy na łamach najnowszego numeru "Obesity Reviews".

Autorami pracy są naukowcy z Uniwersytetu w Surrey z Wielkiej Brytanii. Chcąc zidentyfikować zagrożenia, jakie niesie za sobą otyłość w dzieciństwie - przeanalizowali oni dane zebrane od przeszło 300 tys. uczestników w 18 różnych badaniach.

Okazało się, że otyłe dzieci w dorosłości częściej cierpiały z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych spowodowanych uszkodzeniem tętnic, do których doszło w wyniku utrzymywania zbyt wysokiej masy ciała w kilkunastu pierwszych latach życia. U osób takich znacząco rosło też ryzyko zachorowania na cukrzycą typu 2.

Na potrzeby badania naukowcy określali wskaźnik masy ciała (BMI), obwód w talii i grubości fałdu skórnego ponad 300 tys. dzieci w średnim wieku 10 lat. Następnie porównywali je z wynikami uzyskanymi od tych samych uczestników 25 lat później.

Okazało się, że otyłe dzieci miały predyspozycje do tzw. stanu przedcukrzycowego (niezdolności do odpowiedniego metabolizowania glukozy, która może w późniejszym okresie prowadzić do cukrzycy) oraz do zgrubienia tętnic, co może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.

Wysokie BMI w dzieciństwie wiązało się również z częstszym nadciśnieniem tętniczym w dorosłości. Ze względu na ograniczoną ilość danych nie udało się natomiast ustalić, czy obwód talii i grubość fałdu skórnego także mogą być wskaźnikami przyszłych dolegliwości.

Autorzy pracy przypominają, że otyłość wśród dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Szacuje się, że w latach 2-15-2016 aż 19,8 proc. brytyjskich 10- i 11-latków cierpiało na otyłość, co oznacza wzrost o 0,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Tymczasem zarówno zdrowotne, jak i finansowe koszty otyłości są zatrważające.

- To bardzo niepokojące, że otyłość w naszym społeczeństwie stała się epidemią - mówi dr Martin Whyte, główny autor omawianej pracy.

- Jej niekorzystne skutki wśród osób dorosłych są dobrze poznane, za to o wpływie otyłości dziecięcej na dorosłe życie jeszcze dużo się nie mówi. My odkryliśmy, że może ona powodować trwałe uszkodzenia tętnic, a przez to prowadzić do zagrażających życiu chorób. To coś, na co musimy zwrócić szczególną uwagę, aby chronić zdrowie dorosłych oraz zapobiec drastycznemu wzrostowi wydatków na opiekę zdrowotną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH