Otyłość i cukrzyca matki zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka Zagrożenie autyzmem jest większe u dzieci kobiet otyłych. Fot. Fotolia

Dzieci urodzone przez otyłe i chore na cukrzycę matki są ponad czterokrotnie bardziej zagrożone autyzmem niż dzieci zdrowych kobiet - wynika z badania przeprowadzonego na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore.

Odkrycie, którego wyniki opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma „Pediatrics”, potwierdza to, o czym mówi coraz większa liczba naukowców i co jest zgodne z najnowszymi teoriami dotyczącymi genezy autyzmu: że o rozwoju tego zaburzenia decydują czynniki pojawiające się jeszcze w życiu płodowym, przed pojawieniem się dziecka na świecie.

Od dawna wiadomo, że otyłość i cukrzyca nie są dobre dla zdrowia - mówi kierownik grupy badawczej prof. Xiaobin Wang. - Nam udało się udowodnić, że oba te czynniki - oprócz stanu zdrowia matki - wpływają również na długoterminowy rozwój układu nerwowego u ich dzieci.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu są zespołem (ASD) różnych objawów autystycznych, powodujących trudności rozwojowe, znaczne upośledzenie interakcji społecznych, trudności językowo-komunikacyjne, problemy związane z zachowaniem i działaniem wyobraźni.

Według najnowszych statystyk U.S. Centers for Disease Control and Prevention, spektrum autystyczne diagnozuje się obecnie u jednego na 68 amerykańskich dzieci, co oznacza silny wzrost częstości zapadania na tę jednostkę chorobową od momentu jej opisania w latach 60. ubiegłego wieku.

- Zauważmy, że problem otyłości i cukrzycy także znacząco wzrósł w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i możemy wręcz mówić o epidemii tych chorób u kobiet w wieku rozrodczym - podkreśla prof. Wang.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali 2734 pary matka-dziecko. Wszystkie dzieci urodziły się w Bostonie, w latach 1998-2004. Od uczestniczek zebrano dane dotyczące masy ich ciała przed zajściem w ciążę oraz w czasie ciąży, a także tego, czy miały one wcześniej wykrytą cukrzycę lub cukrzycę ciążową.

Rozwój dzieci obserwowano od momentu urodzenia, przez kilka kolejnych lat. Maluchy poddawano regularnym badaniom oraz analizowano ich dokumentację medyczną.

W czasie trwania eksperymentu u 102 dzieci zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu. Po przeprowadzeniu obliczeń okazało się, że potomstwo matek, które cierpiały jednocześnie na otyłość i cukrzycę, było aż cztery razy bardziej narażone na rozwój autyzmu w porównaniu do dzieci urodzonych przez kobiety z prawidłową masą ciała, bez cukrzycy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH