Naukowcy z USA stworzyli najbezpieczniejszą ze znanych dotychczas metodę uzyskiwania zarodkowych komórek macierzystych. Szczegóły odkrycia przedstawia najnowsze wydanie Cell Stem Cel, a popularno-naukowy opis metody i wyników badania przybliża polskim czytelnikom Gazeta Wyborcza.

Zespół uczonych kierowany przez dr. Sheng Dinga z Instytutu Badawczego Scripps w La Jolla w Kalifornii opracował nową metodę odmładzania zwykłych komórek skóry i przekształcania ich w komórki macierzyste. Udało mu się tego dokonać bez ryzykownych genetycznych manipulacji, które wcześniej były konieczne.

Okazało się, że możliwe jest cofnięcie „biologicznego zegara” zwykłych, dorosłych komórek skóry (fibroblastów), tak by wróciły one do etapu zarodkowych komórek macierzystych. Podróż w czasie i „cudowne odmłodzenie” były możliwe dzięki włożeniu do nich czterech genów - KLF4, SOX2, OCT4 i c-MYC. Pierwsze eksperymenty przeprowadzono oczywiście na komórkach pobranych od myszy, jednak wkrótce dokonano tego samego w przypadku ludzkich fibroblastów - pisze GW.

Metodę niemalże od razu uznano za przełom i jedno z największych osiągnięć nauki naszych czasów. Miała ona jednak dwa minusy. Przede wszystkim jeden z czterech genów - c-MYC - może sprzyjać rozwojowi nowotworów. Na szczęście niedawno znaleziono sposób, by po skutecznym „odmłodzeniu” fibroblastów niebezpieczny gen usunąć. Drugi kłopot wiązał się z dość ryzykownym środkiem transportu. Otóż owe cztery geny dostarczano do komórek skóry za pomocą wirusów. Stwarza to zagrożenie, że w materiale genetycznym komórek zajdą niekorzystne zmiany mogące np. prowadzić do rozwoju nowotworów.

Jak donosi Gazeta Wyborcza rozwiązanie problemów przedstawili kilka tygodni temu naukowcy z uniwersytetu w Toronto i Centrum Medycyny Regeneracyjnej Uniwersytetu w Edynburgu. Badacze zrezygnowali mianowicie z wirusów i wykorzystali tzw. transpozony. To fragmenty DNA zwane też skaczącymi genami, które mają zdolność przemieszczania się w obrębie materiału genetycznego komórki, które zostały transporterami przenoszącymi owe cztery geny młodości.

Problemy niby rozwiązano, ale obawy o bezpieczeństwo metody pozostały. I tu właśnie przyda się metoda opracowana przez zespół dr. Sheng Dinga. Ding wraz ze swoimi kolegami uznał, że możliwe jest cofnięcie biologicznego czasu komórek skóry nie za pomocą wspomnianych czterech genów, ale za pomocą białek, które są przez te geny produkowane.

Opracowaną mieszankę specjalnie przygotowanych białek dodano w laboratorium do pobranych od myszy fibroblastów. Ponieważ białka ulegały w takiej hodowli rozkładowi, aplikowano komórkom skóry ich kolejne dawki aż do uzyskania efektu. Testy pokazały, że poddane takiej „kuracji” fibroblasty zyskały wszystkie zdolności zarodkowych komórek macierzystych, które między innymi były zdolne dać początek komórkom mięśnia sercowego, trzustki i komórkom nerwowym.

Zdaniem naukowców wyniki tych badań to kamień milowy w pracach nad terapeutycznym wykorzystaniem komórek macierzystych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH