Opieka matki chroni przed uzależnieniem od narkotyków

Troskliwa opieka matki może sprawić, że dziecko będzie bardziej odporne na pokusy zażywania narkotyków w późniejszym życiu - wynika z amerykańsko-australijskiego badania, którego wyniki opublikowano w "Journal of Neuroscience".

Badanie zostało przeprowadzone na młodych szczurach przez zespół naukowców z Duke University w Stanach Zjednoczonych i University of Adelaide w Australii. Badacze chcieli udowodnić, że właściwa opieka matki powoduje wzmożoną produkcję interleukiny 10 w mózgu dziecka. Substancja ta zmniejsza podatność na uzależnienie od narkotyków w dorosłym życiu.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym brały udział małe szczury, które doświadczyły matczynej opieki i takie, które zostały tego pozbawione. Obu grupom zwierząt podano morfinę i obserwowano rozwój uzależnienia. Szczury, które zaznały matczynej opieki, produkowały cztery razy więcej interleukiny 10 niż pozostałe zwierzęta.

- Szczury wychowywane przez matkę przejawiały mniejsze zainteresowanie morfiną niż szczury jej pozbawione - stwierdził dr Mark Hutchinson z University of Adelaide's School of Medical Sciences.

Morfina mobilizuje komórki glejowe mózgu do produkcji molekuł zapalnych, które wpływają z kolei na ośrodek przyjemności, prowadząc do uzależnienia. Jednak interleukina 10 eliminuje te procesy i nie pozwala na rozwój pragnienia zażycia narkotyku.

- Im więcej interleukiny 10 produkuje mózg, tym mniejsze ryzyko uzależnienia lub nawrotu chęci sięgnięcia po narkotyk po upływie kilku tygodni - dodał dr Hutchinson.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, w jaki sposób morfina wywołuje molekularną odpowiedź w komórkach glejowych układu nagrody w mózgu. Wiadomo też teraz, że matczyna troska nie modyfikuje działania morfiny na ośrodek przyjemności, ale wpływa na pragnienie doświadczenia efektu nagradzającego w przyszłości.

- Być może przyczyniliśmy się do rozwoju nowego sposobu leczenia uzależnienia od narkotyków  - powiedział dr Hutchinson. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH