Omijają nas korzyści z międzynarodowych badań

Obecnie w Europie jest realizowanych 37 dużych projektów w ramach europejskiej inicjatywy na rzecz innowacji w medycynie (IMI), w których zaangażowanych jest 3,5 tys. naukowców. W projektach bierze udział jedynie dwóch polskich badaczy. To zły prognostyk - uważa Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Dwa lata temu Komisja Europejska przygotowała raport "EU Industrial R&D investment scoreboard", który próbował ocenić różne gałęzie gospodarki pod kątem innowacyjności. Z dokumentu wynika, że najbardziej innowacyjnymi są przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny. Wydatki na badania i rozwój to ok. 16 proc. przychodów sektora. Nawet w branży IT inwestycje są o jedną trzecią mniejsze.

Jednym z najważniejszych obszarów innowacji w Polsce są badania kliniczne. Tu tkwi potencjał, jeśli chodzi o inwestowanie, nie tylko na poziomie krajowym. Jednocześnie w całej Europie w tym obszarze zauważalny jest regres. Wydłuża się czas rejestracji, biurokracja administracyjna procesu staje się na tyle uciążliwa, że inwestycje są przenoszone poza Unię Europejską, głównie do krajów azjatyckich.

Dlatego Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia Parlamentu i Rady Europejskiej, dzięki któremu cała UE ma stać się bardziej atrakcyjnym miejscem do lokowania i prowadzenia badań klinicznych. Komisja szacuje, że w latach 2007-2011 nastąpił spadek rejestracji badań klinicznych o jedną czwartą.

Infarma razem z firmą PwC przygotowała raport, który próbował pod kątem ilościowym i jakościowym ocenić ten rynek. Obecnie wart jest ok. 1 mld zł, w tym mieszczą się wpłaty do budżetu z tytułu podatków, składek, współpracy z dostawcami. Prowadzenie badań oznacza również możliwość leczenia pacjentów nowoczesnymi lekami.

To co uderzające w analizie PwC, to scenariusze dotyczące potencjału tego rynku w Polsce. Przy usunięciu barier administracyjnych i stworzeniu pewnych zachęt do prowadzenia badań klinicznych, ten rynek może wzrosnąć do poziomu ponad 1000 badań klinicznych rejestrowanych w kraju.

Jedną z barier jest długi i nieprzewidywalny okres rejestracji nowego badania w Polsce. Firmy farmaceutyczne wskazują również na problem nadmiernej biurokracji i nieprzejrzystości otoczenia regulacyjnego. Również same procedury administracyjne wymagają ujednolicenia. Nie ma także administracyjnego wsparcia, które poprawiłoby współpracę między sponsorami, ośrodkami i badaczami np. w obszarze standardów kontraktowych. Dodatkowo, brakuje jednoznacznych regulacji prawnych definiujących zakres odpowiedzialności finansowej sponsora za powikłania zdrowotne w wyniku udziału w badaniu klinicznym.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH