Olsztyn: wynalazki m.in. pomocne w zwalczeniu chrapania

Rejestrator wydechów przydatny w leczeniu chrapania i urządzenie do rozpoznawania mówcy - to przykłady wynalazków opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jak poinformował dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wojciech Samulowski, jednym z wynalazków opatentowanych przez naukowców tej uczelni jest system do wspomagania nauki języka japońskiego - to wynalazek dr. inż. Zenona Syroki z wydziału nauk technicznych UWM.

Ten sam naukowiec jest autorem czasowo-sekwencyjnego systemu rozpoznawania mówców przez porównywanie wypowiadanych słów z wzorcem. To rodzaj biometrycznego zabezpieczenia, w którym zastosowano łączną czasowo-sekwencyjną analizę sygnałów mowy. Urządzenie określa i analizuje cechy mowy, a potem porównuje z wcześniej zapisanymi próbkami słów. Wynik pozwala zweryfikować tożsamość mówcy.

Może być to wykorzystywane w informatyce, bankowości czy medycynie. Może np. przydatne w leczeniu wad wymowy.

Innym wynalazkiem naukowców UWM jest "system do rejestracji wydechów z trzech kanałów", czyli ust i obu otworów nosa. Odkrycie może być przydatne przy leczeniu chrapania i bezdechu sennego.

Chrapanie występuje wtedy, gdy tkanki miękkie w obrębie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu i zaczynają drżeć pod wpływem strumienia powietrza. Bezdech śródsenny to schorzenie, które może nawet zagrażać życiu chorego. Problemy z oddychaniem we śnie, które część Polaków nadal bagatelizuje, są leczone coraz nowocześniejszymi metodami.

Po założeniu na twarz pacjenta aparat rejestruje wydechy z ust i nosa. W ten sposób można zdobyć dokładną wiedzę o tym, ile powietrza wydycha pacjent i którym otworem nosowym mniej, a którym więcej. Pozwoli to oceniać ich drożność.

Pomiar jest uzupełniony rejestracją zmian stężeń tlenu i dwutlenku węgla w gazie wydechowym, co pozwoli na analizę zużycia tlenu i wydalania dwutlenku węgla podczas spoczynku. A to pozwoli ocenić wydatek energetyczny i składniki przemiany metabolicznej. Zaletą aparatu jest również to, że umożliwia on ciągłą rejestrację w funkcji czasu objętości oddechowej, przepływu oddechowego i parametrów pochodnych. Archiwizuje pełny przebieg badania, tak aby można było odtworzyć każdy wydech.

Autorem aparatu jest prof. n. med. Andrzej Kukwa z Katedry Otolaryngologii oraz Chorób Głowy i Szyi. Uniwersytet chce wykorzystać wynalazek w praktyce. Dlatego jest zainteresowany pozyskaniem partnera do produkcji sprzętu dla medycyny klinicznej i diagnostycznej.

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest ogólnouczelnianą jednostką, powołaną do lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego tej uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH