Ogłoszono zwycięzców polskiej edycji konkursu Prix Galien Polska 2016 Prix Galien jest przyznawane firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty Fot. Archiwum

Nowej generacji lek przeciwcukrzycowy, przełomowe terapie w leczeniu białaczek oraz chroniącą przed rakiem szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka uznano za najbardziej innowacyjne opracowania lecznicze czwartej polskiej edycji konkursu Prix Galien 2016.

Za "innowacyjne odkrycie naukowe" nagrodzono prof. Grażynę Ginalską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która opracowała nowej generacji "sztuczną kość". W kategorii "innowacyjna kampania zdrowotna" zwyciężyła profilaktyczno-edukacyjna kampania "Servier dla Serca".

Listę zwycięzców polska kapitała nagrody ogłosiła w środę wieczorem podczas uroczystej gali w Warszawie. Kapitule przewodniczył prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jednym z patronów medialnych nagrody jest Polska Agencja Prasowa.

Prix Galien jest przyznawane firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty. W tym roku uwzględniono cztery kategorie: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjna kampania zdrowotna.

W kategorii "innowacyjny produkt leczniczy" mogą być przyznane cztery nagrody: za preparat stosowany w lecznictwie otwartym i zamkniętym, za szczepionkę oraz za innowacyjny sierocy produkt leczniczy.

W lecznictwie otwartym za największe osiągnięcie polska kapituła nagrody uznała w tym roku empagliflozynę - jedyny stosowany doustnie nowoczesny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający u diabetyków ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38 proc. Cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, która odpowiada za około 50-70 proc. zgonów w tej grupie pacjentów.

Za najbardziej innowacyjne produkty lecznicze w lecznictwie zamkniętym uznano ibrutynib - innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenstroema (chorobę powodującą rozrost komórek limfoplazmocytowych wytwarzających immunoglobulinę).

W podkategorii "innowacyjna szczepionka" pierwsze miejsce zajęła 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego o najszerszym zakresie ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV. Zarażenie tym patogenem zwiększa u kobiet ryzyko raka szyjki macicy.

Najlepszym innowacyjnym sierocym produktem leczniczym okazał się blinatumomab - pierwsza przełomowa immunoterapia zarejestrowana do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH