
Nowej generacji lek przeciwcukrzycowy, przełomowe terapie w leczeniu białaczek oraz chroniącą przed rakiem szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka uznano za najbardziej innowacyjne opracowania lecznicze czwartej polskiej edycji konkursu Prix Galien 2016.
Za "innowacyjne odkrycie naukowe" nagrodzono prof. Grażynę Ginalską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która opracowała nowej generacji "sztuczną kość". W kategorii "innowacyjna kampania zdrowotna" zwyciężyła profilaktyczno-edukacyjna kampania "Servier dla Serca".
Listę zwycięzców polska kapitała nagrody ogłosiła w środę wieczorem podczas uroczystej gali w Warszawie. Kapitule przewodniczył prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jednym z patronów medialnych nagrody jest Polska Agencja Prasowa.
Prix Galien jest przyznawane firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty. W tym roku uwzględniono cztery kategorie: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjna kampania zdrowotna.
W kategorii "innowacyjny produkt leczniczy" mogą być przyznane cztery nagrody: za preparat stosowany w lecznictwie otwartym i zamkniętym, za szczepionkę oraz za innowacyjny sierocy produkt leczniczy.
W lecznictwie otwartym za największe osiągnięcie polska kapituła nagrody uznała w tym roku empagliflozynę - jedyny stosowany doustnie nowoczesny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający u diabetyków ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38 proc. Cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, która odpowiada za około 50-70 proc. zgonów w tej grupie pacjentów.
Za najbardziej innowacyjne produkty lecznicze w lecznictwie zamkniętym uznano ibrutynib - innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenstroema (chorobę powodującą rozrost komórek limfoplazmocytowych wytwarzających immunoglobulinę).
W podkategorii "innowacyjna szczepionka" pierwsze miejsce zajęła 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego o najszerszym zakresie ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV. Zarażenie tym patogenem zwiększa u kobiet ryzyko raka szyjki macicy.
Najlepszym innowacyjnym sierocym produktem leczniczym okazał się blinatumomab - pierwsza przełomowa immunoterapia zarejestrowana do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 15:10 Wczesne wykrywacie uszkodzenia serca po leczeniu nowotworów możliwe dzięki...
- 14:53 Badania: przyjmowanie doustnego leku przeciw grzybicy zwiększa ryzyko poronień
- 14:37 Podkarpackie: skarbówka udaremniła przemyt tabletek z pławikonika japońskiego
- 14:21 Poznań: miliony na klinikę, która nie powstała
- 14:05 ZUS: 100 proc. wystawianych e-zwolnień w dwóch województwach
- 13:49 Ostrów Wlkp.: prokuratura prowadzi śledztwo ws. podpalenia się pacjenta
- 13:33 Świdnica: rozstrzygnięto konkurs na dyrektora ds. medycznych w szpitalu "Latawiec"
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 6 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- 7 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych