Trzy nowe warianty genów, które zwiększają ryzyko otyłości u dzieci odkrył międzynarodowy zespół naukowców - donosi pismo Nature Genetics.

Badacze mają nadzieję, że nowe odkrycie pomoże identyfikować małe dzieci narażone na chorobliwą otyłość. Dzięki temu, lekarze będą mogli wcześniej zapobiec tyciu tych najmłodszych.

Naukowcy z Imperial College w Londynie, francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) i innych międzynarodowych ośrodków naukowych przez 10 lat prowadzili badania genetyczne wśród otyłych dzieci poniżej 6. roku życia i wśród chorobliwie otyłych dorosłych. Łącznie, w grupie tej znalazło się 1 380 Europejczyków. Dla porównania, testy genetyczne wykonano też w grupie 1 416 osób o prawidłowej masie ciała, które dobrano pod względem wieku.

Uzyskane wyniki naukowcy zweryfikowali później wśród 14 186 Europejczyków i na tej podstawie wytypowali trzy warianty genów zwiększające ryzyko poważnej otyłości.

Wariant genu najsilniej związany z ryzykiem otyłości u dzieci oraz z chorobliwą otyłością w wieku dorosłym jest położony w pobliżu genu PTER, którego funkcja nie jest znana. Badacze szacują, że odpowiada on za jedną trzecią przypadków otyłości dziecięcej i jedną piątą przypadków otyłości wśród dorosłych.

Drugim genetycznym czynnikiem ryzyka otyłości dzieci i dorosłych okazał się być wariant genu NPC1. Wcześniejsze badania na myszach sugerowały, że NPC1 odgrywa rolę w kontrolowaniu apetytu - gryzonie z nieaktywnym genem NPC1 mało jadły i traciły na wadze. Ten wariant może być odpowiedzialny za ok. 10 proc. przypadków otyłości u dzieci i ok. 14 proc. chorobliwej otyłości osób dorosłych.

Trzeci ryzykowny wariant leży obok genu MAF, kontrolującego produkcję dwóch hormonów - insuliny i glukagonu oraz peptydów glukagonopodobnych. Związki te regulują u ludzi metabolizm glukozy i innych węglowodanów. Glukagon i spokrewnione z nim peptydy mają też silny wpływ na uczucie sytości po jedzeniu. Ten wariant genetyczny może odpowiadać za ok. 6 proc. przypadków otyłości rozwijającej się bardzo wcześnie oraz za 16 proc. chorobliwej otyłości dorosłych.

Jeden z autorów pracy, prof. Philippe Froguel z Imperial College zaznacza, że zrozumienie genetycznego podłoża otyłości jest pierwszym krokiem, aby pomóc tym dzieciom: - Mam nadzieję, że wówczas moglibyśmy zapobiegać otyłości stosując np. terapię behawioralną, pozwalającą wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe - komentuje prof. Froguel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH