Enzym, który wywołuje objawy depresji pod wpływem przewlekłego stanu zapalnego, zidentyfikowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat publikuje pismo Journal of Immunology.

Lekarze od dawna wiedzą, że pacjenci z przewlekłymi chorobami o podłożu zapalnym, jak choroba wieńcowa serca czy reumatoidalne zapalenie stawów są bardziej narażeni na depresję. Niektóre leki o działaniu prozapalnym - np. interferon-alfa, stosowany w leczeniu zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW C) czy złośliwego raka skóry - czerniaka, również wywołują objawy depresji u znacznej grupy pacjentów.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois podawali myszom szczepionkę BCG przeciw gruźlicy. Zawiera ona żywe, choć pozbawione zdolności chorobotwórczych, prątki gruźlicy. BCG wywołuje u gryzoni słaby, przewlekły stan zapalny, co można ocenić mierząc - we krwi i w mózgu - poziom pewnych białek odpornościowych (tzw. cytokin prozapalnych) wywołujących zapalenie. Ich rola polega m.in. na zwalczaniu infekcji.

Po szczepionce myszy mają typowe objawy chorobowe, jak brak apetytu i obniżona aktywność, ale nawet gdy wszystko to minie, ciągle obserwuje się u nich zachowania odpowiadające stanom depresyjnym u ludzi. Gryzonie są na przykład bardziej bierne w sytuacjach trudnych, w porównaniu z myszami, którym nie podano BCG. Zanurzone na kilka minut w wiadrze z wodą, nie starają się tak usilnie z niego wydostać i przez dłuższy czas pływają biernie. Innymi słowy, łatwiej się poddają.

– Ta mysia depresja mija po podaniu zwierzętom leków przeciwdepresyjnych – mówi jeden z autorów pracy prof. Keith Kelley.

W najnowszych doświadczeniach naukowcy zaobserwowali, że pod wpływem BCG w mózgu rośnie produkcja dwóch cytokin prozapalnych - czynnika nekrozy nowotworów alfa (TNF-alfa) oraz interferonu gamma (IFN-gamma). Związki te z kolei aktywują gen kodujący enzym IDO (2,3-dioksygenaza indolaminy), który jest od dawna podejrzewany o udział w rozwoju depresji.

IDO rozkłada aminokwas o nazwie tryptofan, który jest prekursorem serotoniny - związku pozytywnie wpływającego na nasz nastrój. Badacze podejrzewali więc, że depresja obserwowana u myszy i pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym może być spowodowana spadkiem serotoniny w mózgu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH