Obchody Światowego Dnia Badań Klinicznych już po raz siódmy

Z inicjatywy europejskiej sieci ośrodków prowadzących badania kliniczne (ECRIN) oraz lokalnych organizacji branżowych na dzień obchodów zaproponowano 20 maja - rocznicę rozpoczęcia pierwszego naukowego badania klinicznego w nowoczesnej medycynie, przeprowadzonego w 1747 r. przez Jamesa Linda.

W br. główne obchody Światowego Dnia Badań Klinicznych odbywają się w Edynburgu, rodzinnym mieście Jamesa Linda. Wspiera je Europejska Agencja Leków (EMA).

Obecnie na świecie rejestruje się co roku około 17 tys. badań klinicznych. Na świecie większość (65 proc.) badań prowadzonych jest w krajach wysoko rozwiniętych: USA, Kanadzie i krajach Europy Zachodniej (UE 15). W krajach Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej (CEE/SEE) prowadzi się około 7 proc. wszystkich światowych badań klinicznych. Kluczowe znaczenie dla ich rozwoju ma baza wykwalifikowanych specjalistów, populacja pacjentów i znoszenie ograniczeń biurokratycznych.

W Polsce rocznie rejestrowanych jest około 500 badań klinicznych, głównie w obszarze onkologii, kardiologii, reumatologii i immunologii (w sumie około 60 proc. wszystkich badań). Co roku bierze w nich udział od 30 do 50 tys. pacjentów i około 3 tys. badaczy.

Chociaż celem, dla którego organizuje się badania kliniczne jest wyłącznie potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa leku, w Polsce badania często traktowane są jako szansa na dostęp do nowoczesnego leczenia. Wynika to z ogólnej niskiej dostępności do innowacyjnej medycyny w obszarze leków, terapii, procedur medycznych, co potwierdzają nie tylko badania opinii prowadzone wśród lekarzy i pacjentów, ale też dane rynkowe i organizacji takich jak WHO.

James Lind był szkockim lekarzem, który w czasie prowadzenia badania pełnił służbę na brytyjskim okręcie wojennym. W tamtych czasach na statkach pływających w długie rejsy prawdziwą plagą i przyczyną wielu zgonów był szkorbut. James Lind leczył marynarzy stosując owoce cytrusowe.

Nie był pierwszym, który zauważył ich korzystny wpływ na zdrowie, ale to on stosując naukowe metody, potwierdził ich lecznicze działanie. Eksperyment rozpoczęty 20 maja 1747 r. uważany jest za jedno z pierwszych naukowych badań klinicznych w nowoczesnej medycynie.

12 marynarzy z objawami szkorbutu, podzielono na grupy, przy ujednoliconej diecie, jedna z grup dodatkowo dostawała każdego dnia dwie pomarańcze i cytrynę. Po sześciu dniach owoce na statku się skończyły, ale do tego czasu stan zdrowia marynarzy, których dietę wzbogacono o cytrusy, znacznie się poprawił.

Badanie przeprowadzone i opisane przez Linda odegrało ważną rolę. Pod koniec XVIII wieku brytyjska admiralicja przychyliła się do wniosku komisji reprezentującej lekarzy okrętowych, by wszystkim marynarzom floty rutynowo podawać sok z cytryny, dzięki czemu ograniczono znacznie liczbę zachorować na szkorbut. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH