Nutrigenomika, czyli przyszłość żywienia zindywidualizowanego Spokojnie, jeszcze długo nie będzie schabowych w kapsułkach!

Nutrigenomika, nutrigenetyka i żywność BFY - "Better For You", to zdaniem ekspertów kierunki naukowe, które znaczącą będą wpływały na decyzje żywieniowe.

– Przemysł rolno-spożywczy jest i w najbliższej przyszłości będzie ważnym działem polskiej gospodarki. Z uwagi na liczbę zatrudnionych oraz znaczenie racjonalnego żywienia dla zdrowia konsumentów, jest on także bardzo ważny ze względów społecznych – mówił podczas otwarcia konferencji „Żywność i żywienie w XXI wieku - wizja rozwoju polskiego przemysłu spożywczego" prof. Lech Michalczuk ze skierniewickiego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Zdaniem prof. Zdzisławy Libudzisz z Politechniki Łódzkiej, kolejną dyscypliną przyszłości jest żywność funkcjonalna (FOSHU). Są to produkty, z których usunięto szkodliwe składniki (np. alergeny), bądź wzbogacono je w substancje aktywne fizjologicznie, tak aby otrzymać produkt posiadający odpowiednią wartość odżywczą i podnoszący kondycję człowieka.

– Jedną z dyscyplin naukowych, która w ciągu najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat będzie miała decydujący wpływ na decyzje żywieniowe podejmowane przez konsumentów będzie nutrigenomika, a także nutrigenetyka – przekonywała prof. Maria Koziołkiewicz z Politechniki Łódzkiej.

Nutrigenomika określa uwarunkowania genetyczne i różnice w reakcji organizmu na składniki pokarmowe obecne w diecie i ich wpływie na stan zdrowia. Pozwala to na przygotowanie indywidualnych strategii żywienia zapobiegających chorobom i poprawiających stan zdrowotny poszczególnych osób i społeczeństw.

Na świecie, obok żywności ekologicznej i zdrowych fast foodów, rozwijają się inne ciekawe segmenty, np. żywność upiększająca czy żywność samochodowa - przeznaczona dla osób spędzających dużo czasu w pojazdach. Zdaniem prof. Krzysztofa Krygiera ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przyszłością jest rynek żywności BFY (Better For You) - przeznaczonej dla konkretnych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH