Naukowcy z Instituto Tecnológico e Nuclear Estrada Nacional w Portugalii zsyntetyzowali nowy związek chemiczny kompleks technetu, który doskonale nadaje się do stosowania jako czynnik obrazujący pracę serca podczas badań diagnostycznych z użyciem środków kontrastowych - podaje

Istnieje kilka radiofarmaceutyków, które mogą być stosowane w diagnostyce chorób serca metodami obrazowymi, jednakże preparaty te nie są obojętne dla zdrowia osoby badanej. Nie tworzą również łatwego w interpretacji obrazu układu krwionośnego serca. Substancje te bowiem są z trudem wymywane z układu krwionośnego oraz z wątroby, a to zaburza obraz i utrudnia interpretację stanu badanego serca.

Przewaga nowego kompleksu technetu nad dotąd stosowanymi radiofarmaceutykami polega na tym, że trzy razy szybciej ta substancja jest usuwana z wątroby oraz obwodowego układu krwionośnego, co przyczynia się do powstania bardzo klarownego obrazu układu wieńcowego serca.

Atutem nowo opracowanego kompleksu technetu jest ponadto stosunkowo łatwa metoda otrzymywania tego związku chemicznego. Substancja ta powstaje w tzw.reakcji jednoreaktorowej, co znacznie obniża koszty i zmniejsza czas produkcji specyfiku.

Obecnie prowadzone są testy przedkliniczne na zwierzętach. Wyniki badań są obiecujące.

Choroby serca, w tym dusznica bolesna inaczej zwana chorobą wieńcową (ang. coronary artery disease) stanowią jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów mieszkańców tzw. krajów wysoko rozwiniętych.

Technet (łac. technetium) - pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Był on pierwszym otrzymanym sztucznie pierwiastkiem w procesie rozbijania neutronami jąder uranu lub bombardowania lekkimi jądrami izotopów niobu lub molibdenu. Jest pierwiastkiem wykorzystywanym w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych.
Źródło: Wikpedia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH