Nowy czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń poznawczych

Osoby starsze nie cierpiące na demencję, które mają niski poziom fragmentów białka amyloidu beta, są obarczone podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń poznawczych w kolejnych 9 latach - informują naukowcy z USA na łamach pisma JAMA.

Według statystyk na demencję cierpi około 36 mln osób, a prognozy wskazują że w kolejnych 20 latach będzie ich dwa razy więcej. W związku z zasięgiem problemu odkrycie biomarkera – wskaźnika diagnostycznego pozwalającego określić ryzyko rozwoju demencji, jest bardzo ważne ponieważ pozwoliłoby na wczesną interwencję, próby zapobiegania i leczenia demencji.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że obniżony poziom fragmentów – peptydów amyloidu beta (42 i 40 aminokwasowych) we krwi jest związany z występowaniem demencji, ale wyniki prac są sprzeczne i nie dają jednoznacznego obrazu tego związku.

Kristine Yaffe wraz z zespołem z University of California w San Francisco i San Francisco Veterans Affairs Medical Center przeprowadziła badania mające na celu zbadanie powiązania pomiędzy poziomem peptydów amyloidu beta 42 i 40 w surowicy krwi i spadkiem możliwości poznawczych w dużej grupie osób starszych nie chorujących na demencję.

Badaniem objęto w sumie 997 osób, średnia wieku wynosiła 74 lata, 550 uczestników stanowiły kobiety. W ramach projektu określono poziom peptydów amyloidu beta we krwi badanych i ich zdolności poznawcze (przy pomocy skali Modified Mini-Mental State).

Okazało się, że niski poziom peptydów 42/40 jest związany z większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń poznawczych w kolejnych 9 latach, podobną zależność zaobserwowano dla peptydu 42. Ponadto stwierdzono, że zależność ta jest najbardziej widoczna u osób o niższym wykształceniu.

Autorzy pracy podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych pogłębionych badań tego zagadnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH