Diagnoza raka w ciągu kilku minut i to tylko dzięki dmuchnięciu w balonik? Toruńscy naukowcy biorą udział w pionierskich badaniach nad wynalezieniem unikalnej metody wykrywania nowotworów.

Psy potrafią wykryć w moczu zapach raka pęcherza  Teraz zwierzęta mają być zastąpione przez nowoczesne urządzenia zdolne do rozpoznawania zapachu wielu innych nowotworów.

Cała historia zaczęła się w 2004 r., kiedy na łamach "British Medical Journal" opisano eksperyment podczas których sześć psów uczono odróżniać próbki moczu ludzi zdrowych i chorych na raka pęcherza moczowego. Zwierzęta były w stanie wywąchać raka w 41 proc. przypadków.

Zainspirowało to ekspertów Komisji Europejskiej do stworzenia pionierskiego projektu badawczego pod kryptonimem BAMOD (od Breath-gas Analysis for Molecular-Oriented Detection of Minimal Diseases). Jego głównym celem jest opracowanie metody wykrywania raka płuc i guzów układu pokarmowego dzięki analizie wydychanego powietrza. Uczestniczą w nim naukowcy m.in. z Austrii, Anglii, Czech, Niemiec, ze Słowacji, ze Szwecji i z Polski. Naszą częścią, w której oprócz naukowców z Torunia biorą też udział uczeni z Krakowa, kieruje prof. Bogusław Buszewski, szef Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK). Budżet całego BAMOD-u wynosi ponad 3 mln euro. Badania potrwają do końca 2008 r.

Za wydzielane przez chorych zapachy odpowiedzialnych jest wiele lotnych substancji, niektórzy badacze szacują ich liczbę nawet na 5 tys. I właśnie z powodu ich mnogości do postawienia diagnozy nie wystarczy pies, który co prawda wyczuwa je nawet na bardzo niskim poziomie stężeń (np. część na trylion lub kwadrylion), ale z oczywistych względów nie da lekarzowi odpowiedzi na najważniejsze pytania: które z tych substancji są właściwe chorobie? Przy jakim stężeniu należy podejrzewać, że z pacjentem może być coś nie w porządku? I wreszcie sprawa kluczowa: na co choruje obwąchiwany człowiek? Różne substancje są bowiem symptomami różnych schorzeń (np. izopren i pentan świadczą o zaburzeniach gastrologicznych z rakiem żołądka włącznie).

W badaniach BAMOD uczestniczą lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. - Pobieramy od pacjentów próbki oddechu oraz chore tkanki z różnych narządów, które również wydzielają gazy pomocne do postawienia diagnozy, i przekazujemy je do laboratoriów UMK - mówi prof. Marek Jackowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH