Nowoczesny mikroskop w badaniach w ramach projektu FishMed

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej kupił nowoczesny mikroskop fluorescencyjny Lightsheet.Z1. Posłuży on do prowadzenia nowatorskich badań w ramach projektu FishMed.

Projekt FishMed prowadzony jest od grudnia 2012 r. w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Dzięki niemu MIBMiK, jako pierwszy instytut badawczy w Polsce wprowadził rybę danio pręgowany (ang. zebrafish) jako organizm modelowy na tak dużą skalę.

Finansowanie pozyskane w ramach projektu FishMed pozwoliło na zakup mikroskopu Lightsheet.Z1. Dzięki niemu możliwe jest mikroskopowe obrazowanie białek i innych molekuł wyznakowanych odpowiednimi barwnikami fluorescencyjnymi. Od standardowych mikroskopów różni się on nie tylko całkowicie zamkniętą konstrukcją, ale również odmiennym układem optycznym.

Zamiast jednego obiektywu służącego do oświetlania próbki i zbierania światła fluorescencji, Lightsheet.Z1 ma osobny układ oświetlania preparatu cienką płaszczyzną światła wzbudzania i prostopadle usytuowany względem niego układ detekcji fluorescencji.

To pozwala na znacznie wydajniejsze wykorzystanie światła wzbudzania i umożliwia prowadzenie długotrwałych eksperymentów przyżyciowych bez szkody dla preparatu. Co więcej, preparat może być obrazowany z dowolnej strony. Lightsheet.Z1 może być także z powodzeniem wykorzystywany w obrazowaniu wycinków tkanek i komórkowych hodowli 3D.

Sposób działania mikroskopu i korzyści jakie oferuje przy obrazowaniu dużych preparatów takich jak danio pręgowany w zestawieniu z klasycznym mikroskopem fluorescencyjnym można w przybliżeniu porównać do tych, jakie w badaniach diagnostycznych daje tomograf komputerowy i zwykły aparat RTG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH