Nowe technologie medyczne - jak je oceniać? VII Europejski Kongres Gospodarczy - sesja "Innowacje w medycynie" FOT. PTWP

Nieprawdopodobny rozwój nowych technologi, digitalizacji, a także stałe pogłębianie badań z obszaru nauk farmaceutycznych sprzyjają rozwojowi innowacyjności. Tego ducha potrzeby innowacji widać też w polskim systemie refundacyjnym - mówił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, podczas sesji "Innowacje w medycynie" ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 20-22 kwietnia 2015 r.).

Wiceminister zwrócił uwagę na technologie nielekowe jako trudniejsze w ocenie i porównywaniu: - Nasza wiedza i metodologia w zakresie efektywności, skuteczności oraz bezpieczeństwa wyrobów medycznych i nowych technologii jest nadal uboga. Wyzwaniem jest stworzenie skutecznego narzędzia.

Zdaniem Igora Radziewicz-Winnickiego, brakuje jednej powszechnej definicji innowacyjności, stąd w technologiach lekowych często pojęcie innowacyjności jest nadużywane, a w materiałach marketingowych firm farmaceutycznych jest równoznaczne z nowym produktem.

- Dzięki ocenie technologii medycznych zwiększyliśmy aktywność i siłę analiz farmakoekonomicznych. Jesteśmy w stanie ocenić wartość dodaną danego produktu. Dla ministra zdrowia istotny jest ten dodatkowy efekt zdrowotny, który wnosi nowa technologia dla pacjentów, a niekoniecznie wejście nowego produktu na rynek - podkreślał.

- Czasami innowacyjność przybiera niepożądany kierunek. Dzieje się tak wtedy, gdy firmy szukają dróg prawnych do patentowania lub budowania ochrony prawnej technologii, które służą raczej utrudnianiu wejścia na rynek nowych technologii - dodał Igor Radziewicz-Winnicki.

Wśród innowacyjnych terapii lekowych, które są wprowadzane na rynek, uczestnicy konferencji wymieniali m.in. komórki macierzyste, leki biologiczne i terapie genowe.

- W 2012 roku Korea Południowa zarejestrowała produkt leczniczy, który jest komórką macierzystą stosowaną w niektórych chorobach genetycznych. Te leki są przede wszystkim przyszłością w chorobach ultrarzadkich, genetycznie uwarunkowanych - mówił dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- W badaniach eksperymentalnych uzyskuje się zaskakująco bardzo dobre wyniki w porównaniu z lekami sierocymi, które są obecnie stosowane. Istotne jest, aby po szybkim zdiagnozowaniu, jak najszybciej przeszczepić komórki macierzyste - dodał.

Wojciech Matusewicz wskazał na duży problem w stosowaniu tych terapii - ich bardzo wysoką cenę. Podobnie jest z lekami biologicznymi.

- Mamy nowe generacje leków biologicznych, do których zalicza się przeciwciała monoklonalne, cytokiny, białka fuzyjne. Problem polega na tym, że są szalenie drogie. Cena jednego grama przeciwciał monoklonalnych to średnio od 3 do 5 tys. dolarów. Warto też pamiętać, że nie do końca znamy jeszcze odległe skutki działania leków biologicznych i biopodobnych. Dlatego najważniejszą kwestią jest obecnie monitoring działań niepożądanych po tych lekach - mówił prezes AOTMiT.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH