Nowe leki nadzieją dla osób z migotaniem przedsionków

Nowe leki przeciwzakrzepowe są dla osób z migotaniem przedsionków wygodniejszą i bezpieczniejszą alternatywą w stosunku do standardowej terapii, dają też lepszą ochronę przed udarem - mówili lekarze na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu.

Przedstawiono na nim najnowsze wyniki badań, dotyczące nowego doustnego leku przeciwzakrzepowego o nazwie apiksaban.

Objęto nimi ponad 18 tys. pacjentów z migotaniem przedsionków, z 39 krajów. Okazało się, że lek o 21 proc. zmniejsza ryzyko udarów (krwotocznych i niedokrwiennych łącznie) lub zatoru poza centralnym układem nerwowym, w porównaniu do standardowo stosowanej w tym celu warfaryny. Ryzyko poważnych krwawień spadło w grupie leczonej apiksabanem o 31 proc., a śmiertelność o 11 proc.

Jak przypomniał na spotkaniu z mediami prof. John Camm ze Szpitala św. Jerzego w Londynie, osoby cierpiące na migotanie przedsionków (MP) - najczęstsze zaburzenie rytmu serca - mają podwyższone ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań zatorowo-zakrzepowych. Zalicza się tu zatorowość płucną, zawał i niedokrwienny udar mózgu, który w tej grupie chorych występuje ok. 5 razy częściej niż u osób bez MP.

Większość z tych pacjentów wymaga przyjmowania leków przeciwzakrzepowych w ramach profilaktyki udaru, ze względu na występowanie dodatkowego czynnika ryzyka - zaznaczył badacz. Tradycyjnie stosowane w tym celu leki z grupy tzw. antagonistów witaminy K, jak warfaryna czy acenokumarol, obniżają ryzyko udaru mózgu w tej grupie chorych o około dwie trzecie, ale są bardzo niewygodne w stosowaniu.

- Chorzy muszą regularnie monitorować INR, by dopasowywać dawki warfaryny, a także zmienić styl życia - tłumaczył prof. Jean-Philippe Collet z Instytutu Kardiologii Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu (INSERM).

Ponieważ jest to bardzo niewygodne, a dla wielu trudne, często przerywają terapię, albo stosują ją nieskutecznie. - W rezultacie, aż 50 proc. osób z MP, które powinny stosować profilaktykę przeciwzakrzepową nie robi tego - mówił prof. Camm.

Pojawienie się nowych doustnych leków przeciwzakrzepowych, jak dabigatran oraz riwaroksaban i apiksaban, daje nadzieję na poprawę tej sytuacji. Stosowanie ich nie wymaga bowiem monitorowania wskaźnika INR, jest więc znacznie wygodniejsze dla pacjentów. Badania wskazują, że może być również bezpieczniejsze i skuteczniejsze.

Prof. Collet podkreślił, że obecnie jedynym lekiem z tej grupy, który jest zarejestrowany (również w Europie od sierpnia 2011 roku) w profilaktyce udarów i zatorowości systemowej u chorych z MP jest dabigatran. Badania nad tym lekiem wykazały, że w dawce 150 mg obniża on ryzyko udaru u pacjentów z MP o 35 proc., a ryzyko krwawień śródczaszkowych o 59 proc. w porównaniu z warfaryną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH