Nowa ustawa o badaniach klinicznych. Czy potrzebna? Przewidziano wiele rozwiązań ułatwiających prowadzenie badań klinicznych. Fot. Shutterstock

Jeszcze w 2017 r. może powstać projekt ustawy ułatwiającej prowadzenie w naszym kraju badań klinicznych, czekają na nią lekarze jak i pacjenci - powiedzieli we wtorek (23 maja) eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych, który obchodzony jest 20 maja. Dodatkowym powodem było zakończenie w kwietniu 2017 r. prac - powołanego w Ministerstwie Zdrowia - zespołu ds. opracowania rekomendacji nowych rozwiązań legislacyjnych dotyczących badań klinicznych.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce dr Teresa Brodniewicz powiedziała, że 2016 r. prowadzono w naszym kraju 450 badań klinicznych, w których uczestniczyło ponad 30 tys. pacjentów.

- Potencjał mamy jednak znacznie większy, mogłoby być realizowanych u nas dwa lub nawet trzy razy więcej takich badań - podkreśliła.

Ma być łatwiej i bezpieczniej
Prezes Polskiego Związku Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne na Zlecenie POLCRO dr Wojciech Masełbas wyjaśniał, że Polska nie w pełni wykorzystuje potencjał badań klinicznych z powodu ograniczeń prawno-administracyjnych. Powinna to zmienić planowana ustawa dotycząca tych badań.

- W związanych z tą ustawą rekomendacjach zespołu powołanego w Ministerstwie Zdrowia nie ma propozycji rewolucyjnych zmian legislacyjnych, ale przewidziano wiele rozwiązań ułatwiających prowadzenie badań klinicznych - powiedział dr Antoni Jędrzejowski ze Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, który uczestniczył posiedzeniach zespołu.

Członkowie zespołu opowiedzieli się za rezygnacją z jednego z najbardziej uciążliwych obowiązków: dostarczania umów pomiędzy sponsorem i badaczem oraz ośrodkiem badawczym wraz z wnioskiem o rozpoczęciu badania klinicznego (czego nie stosuje się w innych krajach).

Proponowane są też bardziej przejrzyste przepisy dotyczące podziału obowiązków sponsora badań i Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej (związanej z badaniami klinicznymi). Powinno to poprawić bezpieczeństwo pacjentów i zwiększyć zaufanie do badań klinicznych.

Dla pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych przewiduje się bardziej korzystne formy ubezpieczenia i ewentualne odszkodowania, za szkody niemożliwe do przewidzenia lub powstałe w wyniku nieprzestrzegania procedur przez personel medyczny. Pacjenci mają mieć również prawnie zagwarantowaną kontynuację leczenia zastosowanego w badaniach klinicznych do czasu aż będzie ono dostępne w kraju.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH