Dzięki nowo opracowanej metodzie spektrometrycznej możliwe jest szybkie i bardzo dokładne określenie czy w badanym mleku znajdują się choćby minimalne ilości melaminy. Metoda powstała po

Dochodzenie ujawniło, iż melamina trafiła do pokarmu dla niemowląt głównie po to, by w trakcie analiz producent mógł się pochwalić dużą zawartością białka w mleku (faktycznie – organicznych związków zawierających azot, które zwiększają całkowitą ilość azotu w badanym materiale).

Przypadek ten uwidocznił potrzebę opracowania szybkiej i dokładnej metody, która uniemożliwi w przyszłości podobne oszustwa.

Dwa niezależnie pracujące zespoły badawcze – współpracujący ze sobą naukowcy z ETH Zurich i East China Institute of Technology oraz naukowcy z Purdue University – stworzyli podobne metody szybkiego wykrywania melaminy w próbce mleka.

Obie metody opierają się na analizie spektrometrycznej (badania prowadzone za pomocą spektrometrów masowych). Badany materiał poddawany jest jonizacji i analizie, za pomocą spektrometru masowego. Różnica polega jedynie na sposobie przygotowania próbki i jej jonizacji. W jednej z metod używa się ultradźwięków do wytworzenia zawiesiny drobnych kropelek mleka, które następnie poddawane są jonizacji i analizie, za pomocą spektrometru masowego. Druga – wykorzystuje sondę, która dokonuje jonizacji z użyciem niskotemperaturowej plazmy.

Zakres wykrywalności melaminy jest w obu przypadkach niemal identyczny – w jednym gramie gotowego mleka można wykryć pojedyncze nanogramy melaminy (miliardowe części grama). Wartość ta jest znacznie niższa od toksycznego stężenia melaminy (u ludzi).

Metody są szybkie – jedna analiza trwa około 30 sekund. Dodatkowo, nowoczesne spektrometry masowe umożliwiają automatyczne prowadzenie seryjnych badań, dzięki czemu w krótkim czasie można zbadać bardzo dużą ilość podejrzanych próbek.

Obecnie naukowcy pracują nad miniaturyzacją układu tak by możliwa była produkcja urządzeń przenośnych, za pomocą których prowadzone byłyby badania poza laboratorium analitycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH