Noblista - Satoshi Omura wykorzystał siłę natury przeciw groźnym chorobom Noblista - Satoshi Omura wykorzystał siłę natury przeciw groźnym chorobom. Fot. Archiwum

Satoshi Omura, laureat Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizjologii i medycyny, jest mistrzem w wykorzystywaniu związków produkowanych przez mikroorganizmy w walce z chorobami pasożytniczymi, które gnębią ludzi.

Satoshi Omura, laureat Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizjologii i medycyny - to mistrz w wykorzystywaniu związków produkowanych przez mikroorganizmy w walce z chorobami pasożytniczymi gnębiącymi ludzi.

Satoshi Omura razem z Williamem C. Campbellem otrzymali Nobla 2015 za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, w szczególności - za odkrycie leków z grupy awermektyn, które znalazły zastosowanie w leczeniu ciężkich chorób wywoływanych przez nicienie pasożytnicze, takich jak słoniowacizna czy ślepota rzeczna. Nagrodą uhonorowano także Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii.

Choć Omura jest uważany na świecie za wiodącego eksperta w dziedzinie chemii bioorganicznej oraz antybiotyków makrolidowych, jest bardzo skromnym człowiekiem. Najlepiej oddaje to fakt, że proszony o komentarz do Nagrody Nobla, którą otrzymał w poniedziałek  (5 października), przyznał, że nie wie, czy na nią zasługuje.

W wywiadzie udzielonym japońskiej telewizji NHK powiedział: "Nauczyłem się tak wiele od mikroorganizmów i jestem od nich zależny, dlatego to raczej im przyznałbym tę nagrodę".

- Ta dziedzina badań pozostaje raczej niezauważana, a przecież mikroorganizmy są niezwykle ważne dla ludzi. Mogą być naszymi partnerami. Mam nadzieję, że ten obszar nauki zyska więcej uwagi z powodu tej nagrody i że będzie mógł dalej pomagać ludziom - ocenił japoński noblista.

Pracując od wielu lat w Kitasato Institute w Tokio, Omura opracował oryginalne metody izolacji i hodowli mikroorganizmów (zwłaszcza obecnych w glebie), dzięki czemu odkrył aż 13 ich nowych rodzajów i 42 nowe gatunki. Pozwoliło mu to również odkryć ponad 470 produkowanych przez nie związków organicznych, z których wiele posiada unikatową strukturę i aktywność biologiczną.

Wśród nich znajduje się 26 substancji (lub ich pochodnych), które obecnie są powszechnie wykorzystywane jako leki w terapii poważnych chorób ludzi, w leczeniu zwierząt, w rolnictwie, a także jako odczynniki w badaniach biochemicznych.

Wśród odkrytych przez niego i jego zespół substancji znajduje się m.in. cerulenina, produkowana przez grzyby z gatunku Acremonium caerulens. Jest to pierwszy znany inhibitor biosyntezy tłuszczów, który stał się punktem wyjścia do stworzenia popularnych dziś leków obniżających poziom cholesterol - statyn.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH