Nieprawidłowy embrion może się stać zdrowym dzieckiem Nieprawidłowy embrion może się stać zdrowym dzieckiem. Fot. Shutterstock

Z zarodków, które we wczesnej fazie rozwoju wykazywały nieprawidłowości, może się rozwinąć zdrowe potomstwo - informuje "Nature Communications".

Jak sugerują badania przeprowadzone na myszach przez naukowców z University of Cambridge, obecność nieprawidłowych komórek we wczesnym embrionie nie musi świadczyć, że dziecko urodzi się z wadami rozwojowymi w rodzaju zespołu Downa.

Komórki aneuploidalne (z inną od typowej liczbą chromosomów) były eliminowane i zastępowane przez komórki zdrowe. W wielu wypadkach prowadziło to do całkowitej "naprawy" embrionu.

Model aneuploidii uzyskano mieszając zarodki składające się z 8 normalnych komórek z nieprawidłowymi. Ponieważ nieprawidłowe mysie zarodki występują stosunkowo rzadko, naukowcy posłużyli się związkiem zwanym rewersyną, aby wywołać aneuploidię.

Gdy prawidłowe i nieprawidłowe komórki płodu były zmieszane w proporcji 1:1, nieprawidłowe obumierały w wyniku procesu zwanego apoptozą - "popełniały samobójstwo", nawet wówczas, gdy komórki łożyska nadal wykazywały nieprawidłowości. W rezultacie prawidłowe komórki uzyskiwały przewagę i cały zarodek stawał się zdrowy.

Gdy trzy nieprawidłowe komórki przypadały na jedną prawidłową, niektóre z nieprawidłowych przeżywały, jednak odsetek prawidłowych rósł.

Jeśli podobne zmiany zachodzą także w przypadku ludzkich zarodków, obecność patologicznych zmian w niektórych (ale nie we wszystkich) komórkach nie musi oznaczać braku szans na prawidłowy rozwój.

W przypadku ludzkiego embrionu każda komórka powinna zawierać 23 pary chromosomów (22 chromosomy autosomalne i 1 parę chromosomów płciowych). Zdarza się jednak, że niektóre zawierają dodatkowe kopie chromosomów, co może prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Na przykład obecność trzech kopii chromosomu 21 to przyczyna zespołu Downa.

Kobietom ciężarnym - zwłaszcza po 35. roku życia - oferuje się testy pozwalające wykryć genetyczne nieprawidłowości. Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży można wykonać badanie kosmówki (CVS), czyli pobrać i przeanalizować wycinek łożyska. Dokładniejszy wynik daje pobranie próbki płynu otaczającego płód (amniopunkcja) i badania obecnych w nim komórek, jednak można je przeprowadzić dopiero w 15-20 tygodniu ciąży.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH