Niechęć do ruchu związana jest z deficytem dopaminy? Istnieją ogromne podobieństwa w zachowaniu myszy cierpiących na chorobę Parkinsona i myszy cierpiących na otyłość. Fot. archiwum

Otyłe myszy ruszają się rzadziej i są mniej chętne do podejmowania wysiłku fizycznego nie ze względu na duży ciężar ciała, ale na zaburzenia w działaniu receptorów dopaminowych w mózgu - dowiedli naukowcy z National Institutes of Health (USA).

Praca na ten temat ukazała się najnowszym numerze "Cell Metabolism".

Regularne treningi na siłowni i zwiększenie aktywności fizycznej to postanowienia noworoczne wielu osób. Jednak niewiele z nich wytrwa w tym zamiarze dłużej niż kilka tygodni. Duża nadwaga wcale nie jest wystarczającą motywacją, żeby zacząć się ruszać. Badania na myszach, przeprowadzone przez specjalistów z wchodzącego w skład NIH National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, ujawniają jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy.

Pod lupą sygnalizacja dopaminowa
- Wiemy, że aktywność fizyczna jest silnie powiązana z ogólnym stanem zdrowia. Wiadomo też, że ludzie, a nawet zwierzęta z otyłością są znaczniej mniej aktywni - mówi główny autor badania, dr Alexxai V. Kravitz. - Istnieje powszechne przekonanie, że nie lubią się oni ruszać, ponieważ dźwiganie dużego zbyt ciężaru ciała jest ponad ich siły. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że nie jest to prawda.

Dr Kravitz ma duże doświadczenia w badaniach nad chorobą Parkinsona. Kiedy kilka lat temu zajął się studiowaniem problemu otyłości, zauważył, że istnieją ogromne podobieństwa w zachowaniu myszy cierpiących na Parkinsona i myszy cierpiących na otyłość. Zadał sobie pytanie, czy powodem, dla którego otyłość bardzo znacząco obniża stopień aktywności fizycznej zwierząt, nie są jakieś zmiany w mózgu, które występują także u osobników chorych na Parkinsona.

Skoncentrował się na funkcjonowaniu sygnalizacji dopaminowej.

- Już kilka wcześniejszych badań wiązało "usterki" w sygnalizacji dopaminowej z rozwojem otyłości, jednak większość z nich skupiała się na wpływie tego neuroprzekaźnika na działanie układu nagrody w mózgu, czyli - mówiąc prościej - na tym, jak się czują zwierzęta jedząc różne pokarmy - opowiada Kravitz.

Dodaje: - My przyjrzeliśmy się temu z innej strony, mniej złożonej. Otóż dopamina wpływa m.in. na ośrodki związane z ruchem. Czy więc związana z otyłością niechęć do ruchu może powstawać w wyniku zaburzeń w działaniu systemu dopaminergicznego?

Winowajcą bezruchu nie jest sam ciężar ciała
Naukowcy zaprojektowali więc eksperyment, w którym przez 18 tygodni karmili myszy odpowiednio: dietą normalną lub dietą o wysokiej zawartości tłuszczu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH