Nie umiemy występować o granty na badania naukowe? wbrew pokutującemu przeświadczeniu, że granty ERC są niemal nieosiągalne dla Polaków, są one dla naszych naukowców naprawdę do zdobycia. Fot. archiwum

Zdaniem eksperta KPK - mimo trzech tegorocznych grantów ERC dla polskich naukowców - na razie nie ma oznak, aby liczba grantów Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dla naszych uczonych radykalnie wzrosła.

- Wniosków z Polski o granty ERC wciąż spływa bardzo mało. O jedne z najlepszych grantów na świecie, które cieszą się ogromnym powodzeniem i prestiżem, Polacy jakoś nie bardzo chcą się ubiegać. Na razie wciąż nie ma też mechanizmu, który potrafiłby zwiększyć zainteresowanie tymi grantami - ocenia w rozmowie z PAP dr Wiesław Studencki, który w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE zajmuje się projektami ERC.

Tymczasem - jak tłumaczy - wbrew pokutującemu przeświadczeniu, że granty ERC są niemal nieosiągalne dla Polaków, są one dla naszych naukowców naprawdę do zdobycia. Bezzasadne są też obawy o biurokratyczną, brukselską machinę towarzyszącą procesowi aplikowania.

- Obydwa poglądy są fałszywe. W Polsce jest wielu naukowców, którzy mają potencjał, aby taki wniosek przygotować. Poza tym - w powszechnym poczuciu dotychczasowych laureatów - to najprostszy z konkursów grantowych, jakie oferuje UE - podkreśla rozmówca PAP.

We wniosku o grant ERC przedstawia się pomysł na projekt naukowy; oczywiście - jak przyznaje ekspert - pomysł musi być znakomity. - Pisania nie jest dużo. Do pierwszego etapu pisze się 5-stronicowy tekst, opisujący pomysł i jego dłuższą 15-stronicową wersję. Do tego dołącza się CV i opis dorobku badawczego - nie więcej niż cztery strony. W sumie jest to nie więcej niż 28 stron, a to nie jest dużo - opisuje dr Studencki.

Naukowcy, którym uda się przejść do kolejnego etapu, muszą zaprezentować swój projekt przed gronem kilkunastu ekspertów w Brukseli. Najpierw jest prezentacja, a potem dyskusja z ekspertami. "Całość trwa 20 minut i ani minuty dłużej" - mówi dr Studencki. Na tym etapie mniej więcej co drugi wniosek otrzymuje finansowanie.

W rozstrzygniętej pod koniec sierpnia kolejnej edycji konkursu Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) granty otrzymało 325 naukowców 42 narodowości, którzy będą prowadzili badania w 23 krajach Europy.

Najwięcej grantów będzie realizowanych w Niemczech - 61, w Wielkiej Brytanii - 59 grantów oraz we Francji - 46 grantów. Do Polski trafiły trzy takie granty. Ten wynik - choć skromny - i tak jest osiągnięciem, bo ostatnio trzy granty ERC polska nauka uzyskała w 2010 roku.

Co powoduje, że naukowcy z Wielkiej Brytanii czy Niemiec świetnie radzą sobie w zdobywaniu europejskich grantów, w tym grantów ERC?

Zdaniem dr. Studenckiego to nie tylko siła tamtejszej nauki, ale rozmaite rozwiązania systemowe.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH