W 20 warszawskich przedszkolach zmierzono dzieci. To element ogólnopolskiej kampanii

Z badań opinii publicznej wynika, że co dziesiąty Polak w ogóle nie mierzy swojego dziecka.

Badaniami kierowały: prof. Barbara Rymkiewicz-Kluczyńska, ekspert merytoryczny kampanii i dr Anna Majcher, antropolog z oddziału endokrynologii Dziecięcego Szpitala przy Litewskiej w Warszawie. Zmierzono wzrost 1027 przedszkolaków w wieku od 2 do 7 lat (532 dziewczynki oraz 495 chłopców).

W grupie wiekowej 2-3 lata (45 dzieci - 25 dziewczynek i 20 chłopców) rozkład wzrostu jest zgodny z populacyjnym prawidłowym, tzn. nie odnotowano przypadków poniżej 3. centyla* (dzieci bardzo niskie). Tylko jedna dziewczynka przekraczała najwyższy – 97. centyl, a  35% badanych dzieci w tej grupie plasuje się na 50. centylu.

– Na podstawie pomiarów grupy wiekowej 2-3 lata, widać, że mierzone dzieci prawidłowo się rozwijają, zgodnie z dynamiką populacyjną. Najwięcej dzieci plasuje się na środkowych-średnich centylach. Dopiero w grupie 3-4-latków widzimy przyspieszenie wzrastania – wyjaśnia prof. Barbara Rymkiewicz-Kluczyńska.

Niewiele niskich maluchów
W tej ostatniej grupie mierzonych było 210 dzieci (108 dziewczynek i 102 chłopców). Dominują w niej dzieci wysokie: 84% badanych dziewczynek i 83% chłopców plasuje się na 50. centylu i powyżej. Dzieci niskich jest bardzo mało - na 3. centylu i poniżej plasują się 3 dziewczynki i 1 chłopiec.
W najliczniejszej grupie – 4- i 5-latków – liczącej 294 dzieci: 144 dziewczynek i 150 chłopców - w dalszym ciągu dominują dzieci wysokie.

– W grupie dziewczynek wzrastanie zachowuje proporcję równą w stosunku do grupy o rok młodszej – 80 procent to dzieci o wzroście równym 50. centylowi lub wyższym. Wśród chłopców procent dzieci wysokich obniża się do 73 procent, ale w dalszym ciągu 2 na 3 chłopców to dzieci wysokie – podsumowuje prof. Rymkiewicz-Kluczyńska.

W grupie zachowana została również dynamika wzrastania dzieci niskich (3. centyl i poniżej). 4- i 5-latki to najliczniejsza grupa dzieci bardzo wysokich - 97. centyl i powyżej: 14 dziewczynek na 144 zmierzone i 17 chłopców na 150 zmierzonych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH