Czwartek, 31 lipca 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 24-02-2012 11:54

Naukowcy: zawał serca u kobiet rzadziej daje klasyczne objawy Kardiologia

U kobiet, zwłaszcza młodszych, zawałowi serca rzadziej towarzyszy rozległy ból w klatce piersiowej - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of the American Medical Association".

Zdaniem jej autorów, brak klasycznych objawów zwiększa ryzyko, że osobie z zawałem nie zostanie udzielona właściwa pomoc medyczna.

Pacjentki trafiające do szpitala z powodu zawału są na ogół w starszym wieku niż mężczyźni - przypominają autorzy. Badania sugerują też, że zawał serca u kobiet rzadziej objawia się bólem (lub uciskiem) w klatce piersiowej. Najnowsze badania wykazały, że zależność ta dotyczy przede wszystkim młodszych kobiet z zawałem, tj. przed 45. rokiem życia.

Naukowcy z USA i Chin doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych zebranych wśród ponad 1,1 mln pacjentów, z których ponad 480 tys. stanowiły kobiety, a ponad 660 tys. mężczyźni.

Okazało się, że zawał bez bólu w klatce piersiowej częściej występował u pań niż u panów - odpowiednio 42 proc. i blisko 31 proc. Te różnice między płciami były wyraźniejsze głównie w młodszych grupach wiekowych i zacierały się w zaawansowanym wieku.

- Pacjenci, którzy podczas zawału nie mieli bólu w klatce piersiowej, pojawiali się w szpitalu później, byli poddawani mniej intensywnej terapii i mieli blisko dwukrotnie wyższą śmiertelność krótkoterminową w porównaniu z osobami, u których objawy zawału były bardziej typowe - komentują autorzy pracy.

Jak oceniła w rozmowie z BBC Cathy Ross, pielęgniarka z British Heart Foundation, objawy zawału u młodszych kobiet mogą być niezauważane przez niedoświadczony personel medyczny, ponieważ zawał w tej grupie nie występuje często. W najnowszych badaniach, średni wiek, w którym do szpitala przyjmowano kobietę z zawałem wynosił 74 lata, podczas gdy dla panów - 67 lat.

Jak oceniają eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdyby chorzy docierali do ośrodków kardiologii inwazyjnej w ciągu 120 minut od wystąpienia pierwszych objawów zawału, znaczną większość spośród nich można by było uratować.

  • Zawał serca u kobiet
    Problemy z sercem u kobiet występują często po okresie przekwitania. Związane jest to z obniżeniem estrogenów w organizmie, które chronią przed chorobami układu krążenia. O tym jak uchronić się przed zawałem jest w kursie na stronie: sercejakdzwon.pl

    ~Mariola, 2014-05-27

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Polscy pacjenci z POChP mają utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia

Największy paradoks polityki lekowej w chorobach płuc polega na tym, że pacjenci, którzy chorują na POChP o umiarkowanym lub lekkim stopniu ciężkości, a nie na najcięższą postać tej choroby, nie mogą otrzymać leków za opłatą ryczałtową - mówi prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej I Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi. - To tacy pacjenci mieliby największy zysk ze stosowania nowoczesnych leków.

POLECAMY W SERWISACH