
Monitoring oddechu, pozwalający kontrolować oddech oraz położenie ciała wielu osób równocześnie, opracowali naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Urządzenie może służyć niemowlętom zagrożonym zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej, jak i osobom dorosłym, gdy zachodzi konieczność badania jakości snu lub monitorowania parametrów oddechu, np. ze względu na przewlekłe schorzenia układu dróg oddechowych, takie jak astma oskrzelowa czy mukowiscydoza.
System składa się z dwóch zasadniczych elementów sprzętowych: to sensor - czujnik radiowy, który umieszczamy na ciele osoby, którą chcemy monitorować, konkretnie - na przedniej ścianie brzucha.
- Urządzenie pozwala na wykrywanie drgań ściany brzucha, gdy unosi się w górę i w dół, mamy informację o oddechu. Ponieważ zastosowaliśmy również czujniki inercyjne, mamy możliwość monitorowania również położenia osoby, która śpi. Możemy monitorować czy jest na plecach, czy na brzuchu - wyjaśnił podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dr Paweł Janik z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Kolejny element to stacja bazowa - odbiornik analizujący dane wysyłane przez sensory, których może być wiele, dzięki czemu jednocześnie można monitorować wiele osób. - Dodatkowym elementem jest oprogramowanie mobilne, dzięki czemu mamy informacje o oddechu na nieograniczonej ilości smartfonów tabletów czy komputerów osobistych - dodał dr Janik.
Pierwszym zastosowaniem monitora było dla śląskich naukowców monitorowanie oddechu dzieci. Członkowie zespołu doktorzy Paweł i Małgorzata Janik są rodzicami bliźniąt. Uważają, że urządzenie doskonale nadaje się bardzo dobrze do monitorowania niemowląt w celu minimalizowania ryzyka zespołu nagłego zgonu niemowląt (nazywany potocznie zespołem śmierci łóżeczkowej).
Wspomniany zespół, to według międzynarodowej definicji nagła, nieoczekiwana śmierć małego dziecka (poniżej pierwszego roku życia), które uważane było przez rodziców i lekarzy za całkiem zdrowe. Śmierć niemowlęcia jest klasyfikowana jako przypadek SIDS, jeżeli wykluczone są jakakolwiek choroby, nieszczęśliwy wypadek czy przemoc w rodzinie. Pojawia się nagle i nieoczekiwanie, bez sygnałów ostrzegawczych - niemowlę podczas snu przestaje oddychać i umiera.
Kształt monitora oddechu oraz oprogramowanie zaprojektował mgr inż. Michał Pielka, doktorant z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ, który został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu "Student-Wynalazca" zorganizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 11:44 Dworczyk o postulatach niepełnosprawnych: nie możemy zapominać o możliwościach budżetowych
- 11:28 Białystok: już działa nowa stacja dializ w szpitalu klinicznym
- 11:12 Powiat radomski dofinansuje remont szpitala w Pionkach
- 10:56 Śląskie: dwa szpitale w pętli zadłużenia, ale i tak chcą inwestować
- 10:40 Szydło: rząd przyjmie projekt ustawy ws. osób niepełnosprawnych
- 10:24 Wrocław: Uniwersytet Medyczny sprzedaje kompleks dawnego szpitala
- 10:08 Szczecin: nowy SOR już z kontraktem; rusza 1 maja br.
- 09:48 Marczuk: chcemy przedstawić zmiany systemowe dot. niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych