Ścieżka sygnałowa Notch w komórkach krwiotwórczych hamuje powstawanie nowotworów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Jak wykazał Iannis Aifantis wraz z zespołem z New York University School of Medicine zahamowanie ścieżki Notch prowadzi do rozwoju białaczki szpikowej, co sugeruje że terapia polegająca na aktywacji sygnalizacji Notch może się okazać w przyszłości skutecznym sposobem leczenia nowotworów szpiku.

Mutacje w ścieżce sygnałowej Notch powodują rozwój choroby u pacjentów cierpiących na białaczkę limfocytarną. Amerykańscy naukowcy odkryli mutacje w genach ścieżki sygnałowej Notch, które prowadzą do inaktywacji tej kaskady przekazywania informacji w komórkach pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową.

Okazało się, że sygnalizacja Notch odgrywa ważną rolę podczas wczesnych etapów różnicowania komórek krwiotwórczych i jest kluczowa dla determinacji losów komórek.

Naukowcy zaobserwowali, że ścieżka sygnałowa Notch reguluje różnicowanie szpiku u myszy. U zdrowych ludzi aktywność Notch zapobiega rozwojowi nowotworów krwi, a zahamowanie tej sygnalizacji w komórkach krwiotwórczych prowadzi do rozwoju białaczki szpikowej. Leczenie mające na celu przywrócenie aktywności tej ścieżki przekazywania sygnału mogłoby zapobiec nawrotom choroby.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH