Naukowcy: po zawale wstrzyknięcie żelu z mikroRNA pobudza serce do regeneracji Fot. Shutterstock

Wstrzykiwany do serca żel zawierający mikroRNA pozwala zregenerować się komórkom mięśnia sercowego po zawale - informuje pismo "Nature Biomedical Engineering”.

U ssaków, w tym u człowieka, kardiomiocyty (kurczliwe komórki mięśniowe serca) nie dzielą się, toteż uszkodzony fragment serca nie regeneruje się po zawale - powstaje blizna. Co za tym idzie, po zawale serce jest słabsze i pompuje mniej krwi. Wiele osób, które przeżyły zawał umiera z powodu niewydolności serca.

Nie do końca wiadomo, dlaczego właściwie mięsień sercowy nie regeneruje się spontanicznie. Naukowcom udało się jednak pobudzić kardiomiocyty za pomocą mikroRNA (miR-302) blokującego sygnały hamujące podziały. Problemem jest jednak mała trwałość mikroRNA - co kilka godzin trzeba by było wstrzykiwać kolejną dużą dawkę. Poza tym taka terapia pobudzałaby podziały komórek w całym organizmie, co mogłoby sprzyjać powstawaniu guzów.

Teraz naukowcy z University of Pennsylvania zaproponowali dożylne podawanie opartego na kwasie hialuronowym żelu, stopniowo uwalniającego mikroRNA do mięśnia sercowego. Upłynnia się on pod wpływem mechanicznego nacisku, toteż można go podawać za pomocą strzykawki.

Zdaniem autorów badań skuteczne działanie na kardiomiocyty za pomocą mikroRNA możliwe jest przez 1-2 tygodnie po zawale. Po tym czasie działanie terapii powinno się zakończyć.

Metodę wypróbowano na myszach - po wywołaniu zawału u leczonych w ten sposób gryzoni poprawa następowała szybciej niż w grupie kontrolnej.

W badaniach użyto trzech typów zwierząt. Pierwszym były myszy zdrowe. W ciągu kilku dni od wstrzyknięcia żelu w ich sercach wzrósł poziom biomarkerów świadczących o podziałach kardiomiocytów.

Druga grupa to "myszy konfetti" - dzięki genetycznej manipulacji ich poszczególne kardiomiocyty wytwarzają losowo cztery świecące różnymi kolorami białka. Białka działają jak fluorescencyjne znaczniki, ułatwiając wykrycie zachodzących podziałów. Po wywołaniu zawału i wprowadzeniu żelu mikroRNA naukowcy zaobserwowali grupy od dwóch do ośmiu komórek tego samego koloru.

W trzeciej grupie (myszy po wywołanym zawale) parametry kliniczne były lepsze niż w grupie kontrolnej, przy każdym uderzeniu serce pompowało więcej krwi. Natomiast samo serce nie powiększało się tak jak w grupie kontrolnej (powiększone serce to typowa konsekwencja zawału - uszkodzony mięsień zastępuje niezdolna do skurczu, bliznowata tkanka).

Kolejnym krokiem, przed próbami klinicznymi z udziałem ludzi, mają być testy z komórkami ludzkiego serca in vitro oraz eksperymenty na zwierzętach, których serca bardziej przypominają ludzkie (na przykład świniach).

Jak podkreślają autorzy badań, to nowy kierunek w medycynie regeneracyjnej. Zamiast stosować do naprawy komórki macierzyste, można pobudzić do regeneracji ocalałe komórki uszkodzonej tkanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH