Naukowcy ostrzegają: narzędzia neurochirurgiczne mogą przenosić patologiczny amyloid Naukowcy ostrzegają: narzędzia neurochirurgiczne mogą przenosić patologiczny amyloid. Fot. Archiwum

Fragmenty amyloidu beta zosadzające się na narzędziach chirurgicznych podczas operacji mózgu osoby z alzheimerem mogą zakażać innych pacjentów - informuje pismo "Acta Neuropathologica".

Zespół profesora Sebastiana Brandnera z University College London (UCL) przestudiował znalezione w archiwum National Hospital for Neurology and Neurosurgery wyniki biopsji lub sekcji czterech osób, z których trzy były przed czterdziestką, a jedna miała 57 lat. Wystąpiły u nich krwawienia do mózgu spowodowane gromadzeniem się amyloidu w naczyniach krwionośnych. Ściany takich naczyń stają się bowiem kruche. U żadnego z tych pacjentów nie stwierdzono znanych genetycznych predyspozycji do wystąpienia podobnej patologii naczyń, która zwykle pojawia się dopiero po 60. roku życia.

Przegląd literatury ujawnił cztery kolejne przypadki. Spośród ośmiu objętych analizą osób co najmniej trzy zmarły w następstwie udaru mózgu w wieku od 37 do 57 lat.

Jak się okazało, wszystkie osiem osób przeszło operację neurochirurgiczną ponad 20 lub 30 lat wcześniej, jako dzieci bądź nastolatki. Możliwe zatem, że odkładanie się amyloidu beta może się szerzyć za pośrednictwem instrumentów neurochirurgicznych - w podobny sposób, jak w przypadku białek prionowych powodujących na przykład chorobę Creutzfeldta-Jakoba. W przypadku tej ostatniej patologii przypadki jej przeniesienia z jednej osoby na inną są dobrze udokumentowane.

W porównawczej grupie 50 osób w podobnym wieku naukowcy nie znaleźli żadnej wzmianki o patologii dotyczącej amyloidu beta, zaś tylko trzy przeszły w dzieciństwie operację neurochirurgiczną.

Amyloid beta znany jest przede wszystkim jako białko charakterystyczne dla choroby Alzheimera, jednak u objętych badaniem osób nie stwierdzono tej choroby ani innej postaci demencji.

Wcześniejsze badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że bardzo małe ilości patologicznego amyloidu beta mogą przylgnąć do stalowych drutów i przenosić się do mózgów kolejnych zwierząt. Praca naukowców z UCL jako pierwsza sugeruje, że podobnie może być w przypadku ludzi. W ostatnich latach pojawiały się doniesienia o spowodowanych przez amyloid beta patologiach naczyń mózgowych u osób leczonych w dzieciństwie ludzkim hormonem wzrostu pozyskiwanym ze zwłok.

Naukowcy z UCL podkreślają, że o ile ich badania mogą wskazywać na przenoszenie patologicznego amyloidu z jednej osoby na inna, nie znaczy to, że przenosić się może choroba Alzheimera. Nie znaleziono bowiem innego wskaźnika tej choroby - splątków białka tau.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH