Naukowcy o wpływie zanieczyszczonego powietrza na ryzyko wad wrodzonych Fot. archiwum

Kobiety narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem tuż przed zapłodnieniem lub w pierwszym miesiącu ciąży mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep wargi lub podniebienia oraz wady serca.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Cincinnati, a wyniki swojej pracy opublikowali na łamach "The Journal of Pediatrics".

Celem zespołu badawczego była ocena związku pomiędzy zwiększoną ekspozycją na drobne pyły zawieszone w powietrzu (PM2,5) w okresie okołozapłodnieniowym a ryzykiem wad wrodzonych u potomstwa.

Pył zawieszony PM2,5 to wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie atmosferyczne. Jego cząsteczki są tak drobne, że mogą osadzać się głęboko w dolnych drogach oddechowych, także płucach, a nawet przenikać do krwi.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z aktów urodzenia zgromadzonych w Ohio Department of Health oraz dane na temat zawieszonych w powietrzu atmosferycznym cząstek stałych zebranych w 57 stacjach monitorujących na terenie Ohio. Połączyli współrzędne geograficzne miejsca zamieszkania matki z najbliższą stacją monitorującą i obliczyli średnią ekspozycję na pyły. Następnie oszacowali związek między nieprawidłowościami, jakie zauważono u nowonarodzonych dzieci, a stopniem ekspozycji ich matek na pył PM2,5 w czasie ciąży.

- Zauważyliśmy, że najbardziej krytycznym okresem, czyli takim, w którym ekspozycja na pyły zawieszone będzie miała największy wpływ na zdrowie przyszłego dziecka, jest czas od miesiąca przed zapłodnieniem do miesiąca po zapłodnieniu - wyjaśnia dr Emily DeFranco, główna autorka badania. - I chociaż ryzyko to jest nieznacznie zwiększone, to jednak należy zwrócić na nie uwagę i nie ustawać w działaniach, których celem jest zmniejszenie ekspozycji społeczeństwa na szkodliwe cząsteczki zawieszone w powietrzu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH