Naukowcy o ryzyku łączenia chemioterapii z bewacyzumabem

Bewacyzumab w skojarzeniu z chemioterapią może zwiększać ryzyko zgonu pacjenta nawet 3,5 razy ‒ informuje „Journal of the American Medical Association”.

Naukowcy ze Stony Brook University przeanalizowali wyniki 16 badań, które łącznie objęły 10 217 pacjentów z różnymi nowotworami. Okazało się, że odsetek zgonów związanych z terapią był niski, a w grupie pacjentów leczonych bewacyzumabem wynosił 2,5 proc.

‒ Choć, wśród pacjentów leczonych bewacizumabem stwierdzano liczne zgony związane z terapią, nie udało się definitywnie ustalić, jaką winę za to ponosił sam lek ‒ przypominają autorzy artykułu.

Dodanie leku do chemioterapii zwiększało ryzyko zgonu pacjenta 1,5 razy. Ryzyko to różniło się dla poszczególnych leków przeciwnowotworowych ‒ gdy bewacyzumab stosowano z taksanami lub związkami platyny było ono 3,5 razy wyższe niż w grupie, w której nie dołączono go do chemioterapii. Natomiast, rodzaj nowotworu lub dawki samego bewacyzumabu nie miały wpływu na śmiertelność. 

Wśród najczęstszych specyficznych przyczyn zgonów związanych z tą terapią znalazły się: krwotok (głównie płucny lub z układu pokarmowego), neutropenia, perforacja układu pokarmowego, zator tętnicy płucnej oraz zaburzenia krążenia krwi w mózgu, np. udar. 

Zdaniem kierującego badaniami dr. Shenhonga Wu, wyniki te wskazują, że przed podjęciem decyzji o stosowaniu bewacyzumabu lekarze powinni rozważyć, z jakim wiąże się to ryzykiem i w jakim stopniu wydłuży pacjentowi życie. 

‒ Muszą też zdawać sobie sprawę, że stosując ten lek trzeba zwracać większą uwagę na jego poważne działania niepożądane i wcześnie sobie z nimi radzić, by uniknąć groźnej dla życia toksyczności ‒ komentuje badacz. 

W komentarzu odredakcyjnym do artykułu stwierdzono, że uważna analiza reakcji pacjentów na bewacyzumab wskazuje, że działa on dobrze, ale tylko u wybranych chorych. Niestety, obecnie nie jest możliwe określenie, u których i przez jaki czas. Dlatego stosowanie tego leku powoduje nieraz niepotrzebne cierpienie pacjentów i groźne dla życia skutki oraz zbędne koszty ekonomiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH