Naukowcy o głównej przyczynie komplikacji ciążowych u kobiet po 40. r. ż.

Zaburzenia w procesie kontroli segregacji chromosomów i podziałach komórek jajowych są główną przyczyną związanych z wiekiem kobiet poronień i wad wrodzonych tj. zespołu Downa - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Current Biology".

Grupa prof. Pata Hunta z Washington State University odtworzyła warunki, w jakich komórki jajowe myszy kontynuują podziały komórkowe, nawet jeśli ich chromosomy nie zostały prawidłowo rozdzielone do biegunów komórki, co powoduje powstawanie komórek potomnych z nieprawidłową liczbą chromosomów.

Okazało się, że specyficzny sposób kontroli podziałów komórek jajowych powoduje, że są one bardziej narażone na błędy. Problem nasila się u kobiet po czterdziestym roku życia.

- Przypuszczamy, że kiedy kobieta kończy 40 lat, około połowa komórek jajowych, które są uwalniane podczas owulacji, nie ma prawidłowej liczby chromosomów - wyjaśnia profesor Hunt. - Dla porównania: u pań dwudziestoletnich takich nieprawidłowych komórek jajowych jest około 10 proc. - dodaje.

Naukowcy badali komórki jajowe myszy. Skupili się głównie na działaniu wrzeciona podziałowego - struktury, która rozdziela i układa chromosomy zanim komórka zacznie się dzielić. W większości komórek funkcjonuje mechanizm kontrolny o nazwie SAC (z ang. spindle assembly checkpoint), który hamuje rozpoczęcie podziału komórki, dopóki wszystkie chromosomy nie są prawidłowo ułożone.

Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że komórki jajowe nie stosują się do tej zasady i rozpoczynają podział, gdy większość, ale nie wszystkie chromosomy są prawidłowo ułożone. Taka różnica w kontroli cyklu komórkowego tłumaczy, skąd tak często w ludzkich komórkach jajowych pojawiają się błędy w liczbie chromosomów.

- Kobiety i większość samic ssaków zazwyczaj produkuje tylko jedną komórkę jajową podczas cyklu. Zatrzymanie podziałów komórki jajowej uniemożliwiłoby zapłodnienie; kontynuacja podziału z jednym lub dwoma nieprawidłowo ułożonymi chromosomami pozostawia szansę udanego zapłodnienia - tłumaczą badacze.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich badaniom można będzie opracować metodę analizy komórek jajowych używanych do zapłodnienia in vitro.

Dotychczas nie wiadomo dlaczego wiek ma tak duży wpływ na komórki jajowe. Według statystyk około 15 do 20 proc. ciąż kończy się poronieniem, zazwyczaj w pierwszych 13 tygodniach trwania ciąży. Ponad połowa poronień dotyczy płodów z nieprawidłową liczbą chromosomów, dzieci z tego typu zaburzeniami rodzą się w planowanym terminie w przypadku 1 na 160 ciąż. Dzieci z zespołem Downa - trisomią chromosomu 21, czyli najczęstszym zaburzeniem liczby chromosomów, rodzą się raz na 800 porodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH