Naukowcy: niektóre leki przeciwdepresyjne mogą zaburzać rytm serca

Citalopram i escitalopram, leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SRRI) mogą powodować zaburzenia rytmu serca - informuje "British Medical Journal".

Amerykańscy naukowcy analizując historie choroby ponad 38 tys. pacjentów wykazali, że citalopram i escitalopram powodują widoczne w zapisie EKG zaburzenie zwane wydłużeniem odcinka QT. Efekt nasila się wraz z wyższą dawką.

Od dawna wiadomo, że podobne zaburzenia powoduje metadon - środek stosowany w leczeniu bólu oraz uzależnienia od narkotyków.

Brytyjskie i amerykańskie instytucje regulujące rynek leków ostrzegły lekarzy, by byli szczególnie ostrożni przy przepisywaniu tych leków, zwłaszcza osobom z zaburzeniami pracy serca.

Brytyjska Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) zaleca sprawdzenie, czy u pacjenta nie występuje wydłużenie odcinka QT. Obniżono także maksymalną zalecaną dawkę.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH