Niektóre osoby cierpiące na autyzm zadziwiają pamięcią, uzdolnieniami matematycznymi i muzycznymi. Niedawno naukowcy odkryli, że geny uważane za przyczynę autyzmu, mogą jednocześnie odpowiadać za wybitne uzdolnienia.

Takie wnioski wyciągnięto na podstawie badań przeprowadzonych wśród 378 studentów Uniwersytetu Cambridge. Okazało się, że upośledzenie występuje siedem razy częściej wśród matematyków niż u studentów innych dyscyplin. Jest też pięciokrotnie częstsze u rodzeństwa matematyków.

Badanie wyjaśnia, czemu autyzm - upośledzenie utrudniające komunikację i adaptację społeczną - nadal występuje we wszystkich środowiskach. Jak sugerują autorzy, geny odpowiedzialne za pojawienie się zaburzenia są bardzo korzystne, a sam autyzm występuje tylko wtedy, gdy owe geny pojawią się w złych zestawieniach. - Nasze rozumienie autyzmu się zmienia - podsumowuje prof. Simon Baron-Cohen, dyrektor Centrum Badań nad Autyzmem w Cambridge.

Naukowców od dawna intrygowały związki autyzmu z uzdolnieniami intelektualnymi. To dzięki nim upośledzenie to dostarczyło tematów dla popkultury, od filmów w stylu "Rain Mana" po książki takie jak "Dziwny przypadek psa nocną porą". Naukowcy chcą wskazać geny odpowiedzialne za autyzm

Wielu autystyków jest znanych z kreatywności. Brytyjski artysta Stephen Wiltshire ma według lekarzy zaburzenia percepcji, ale zaczął rysować już jako pięciolatek, objawiając fotograficzną pamięć. Jedną z jego najbardziej zdumiewających prac jest szczegółowa panorama Tokio, narysowana z pamięci po przelocie helikopterem nad miastem.

Autyzm i związany z nim zespół Aspergera (tzw. autyzm inteligentny) to najczęściej występujące upośledzenia umysłowe - cierpi na nie około 600 tys. Brytyjczyków. U chłopców pojawiają się one cztery razy częściej niż u dziewczynek. Mimo ewentualnego talentu autystycy odczuwają jednocześnie silny niepokój, przejawiają obsesyjne zachowania i zmagają się z problemami, które zdecydowanie przeważają nad korzyściami.

Występowanie autyzmu w rodzinach dowodzi, że jest to zaburzenie pochodzenia genetycznego, a zgodnie z teorią ewolucji geny powodujące tak dotkliwe upośledzenia powinny zostać wyplenione z populacji przez dobór naturalny. Badanie przeprowadzone w Cambridge wyjaśnia, że tak się nie stało, bo "geny autyzmu" są korzystneInne badania wykazały podobne zależności.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH