Narkotyki obniżają poziom testosteronu u mężczyzn

Mężczyźni powinni pomyśleć dwa razy zanim sięgną po narkotyki, zarówno ze względu na szkodliwość uzależnienia, jak i uboczne efekty leczenia. Badania wykazały że terapia metadonem obniża poziom testosteronu do takiego, jak u kobiet.

Takie rezultaty otrzymali w swoich analizach badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster w Hamilton. Całość badań opisali w najnowszym wydaniu pisma "Scientific Reports".

Jak podaje Uniwersytet McMaster w swoim komunikacie, poziom testosteronu u mężczyzn korzystających z terapii metadonowej spada nawet o 75 proc. w porównaniu z mężczyznami z grupy kontrolnej, nieuzależnionymi od opioidów.

Rezultaty tak dużego spadku poziomu testosteronu to m.in. zmęczenie, wahania nastroju i oczywiście zaburzenia erekcji. Stąd zalecenie dla lekarzy, by rozważyli zastosowanie w takich przypadkach, dodatkowo, hormonalnej terapii zastępczej.

Dlatego też dr Zena Samaan, główna prowadząca projektu badawczego podkreśliła w komunikacie McMaster, że lekarze powinni przepisywać pacjentom najniższe możliwe w danym leczeniu dawki opioidów - w tym metadonu - aby zminimalizować spadek poziomu testosteronu. Tym bardziej, że wcześniejsze uzależnienie od opioidów i tak już może obniżyć poziom testosteronu.

O ile przed kanadyjskim badaniem środowisko lekarskie wiedziało o występowaniu negatywnych dla poziomu hormonów skutków, jednak nikt nie był świadom skali ich występowania. Według danych badaczy z McMaster problem dotyczy ok. jednej piątej mężczyzn korzystających z terapii metadonowej. Przy czym, aby uzmysłowić skalę niekorzystnych dla mężczyzn zmian w trakcie kuracji, autorzy badania podkreślili, że kiedy zaczęli analizować rezultaty badań poziomu testosteronu, musieli sprawdzić cały przebieg analiz, ponieważ wyniki wskazywały, iż są to wyniki próbek pobranych od kobiet.

Podobnych negatywnych skutków opioidów dla poziomu testosteronu nie zauważono u kobiet.

Kanada jest szczególnym krajem do prowadzenia takich badań, a ich rezultaty trafiają do relatywnie dużej grupy osób - Kanada jest drugim na świecie krajem pod względem używania opioidów. Jednym z olbrzymich problemów jest często spotykane wśród rdzennych mieszkańców Kanady uzależnienie od oxycontinu, leku służącego do uśmierzania bólu. Przyczyny tego uzależnienia są z reguły społeczne - poziom życia w wielu rezerwatach jest niski, perspektywy zmian - niewielkie, zaś po dziesiątkach lat agresywnej polityki wynaradawiania Indian i Inuitów w tzw. residential schools, przykościelnych szkołach z internatem, do których przymusowo wysyłano dzieci, społeczności te zostały oderwane od swoich tradycji kulturowych, których niczym nie daje się zastąpić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH