Narasta problem spożywania alkoholu przez młodzież

Statystyczny nastolatek, który w latach 2000-2010 trafił na Oddział Pediatrii Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach z powodu zatrucia alkoholem, jest uczniem drugiej klasy gimnazjum, upija się głównie w weekendowy wieczór, preferuje mocne alkohole - wynika z badań prowadzonych w katowickiej klinice.

Spośród wszystkich hospitalizowanych w Klinice Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej GCZD z powodu zatruć etanolem nastolatków, 49,5% stanowiły dziewczęta, 50,5% chłopcy. Największa ilość hospitalizowanych z powodu zatrucia etanolem była w wieku 14-16 lat (44% pacjentów).

U 13,7% dziewcząt, na podstawie konsultacji ginekologicznej, stwierdzono obecność zachowań seksualnych w chwili zatrucia, w tym w 1 przypadku potwierdzono gwałt. W 10,1% przypadkach zatruciu towarzyszył uraz.

- Z badań wynika, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia niepokojąco wzrasta liczba hospitalizowanych dziewcząt w relacji do chłopców. Większość dzieci pochodzi z rodzin pełnych. W rodzinach niepełnych dominuje nieobecność ojca. Większość rodziców hospitalizowanych dzieci ma wykształcenie podstawowe i dwa razy częstszy jest w nich alkoholizm ojca niż matki - stwierdza autorka badań, Halla Kamińska z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

Narastający problem dotyczący spożywania alkoholu przez młodzież szkolną dostrzegają także inne kraje europejskie. Z raportu ESPAD (The European School Survey Project on Alcohol and other Drugs) z 2007 roku wynika, że blisko 90% populacji nastolatków w wieku niespełna 16 lat spożywało alkohol przynajmniej raz w ciągu swojego życia.

Napoje alkoholowe okazały się najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej. Picie alkoholu w ostatnich 12 miesiącach przed badaniem deklarowało 92% nastolatków w Austrii, 88% w Słowacji i 78% w Polsce.

Aby uwrażliwić europejskich nastolatków na ich wybory związane ze zdrowiem, Komisja Europejska zrealizowała kampanię „Boys and Girls" promującą zdrowy styl życia skierowaną do osób w wieku15-18 lat, a w jej ramach 25-odcinkowy serial publikowany w internecie.

W realizację kampanii zostało zaangażowanych 9 organizacji z ośmiu krajów Europy, w tym Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH